Eesti Kunstiakadeemia ja TalTechi tudengid soovivad vanarahva teadmistele ja oskustele uue hoo sisse lükata ning võtsid ette pooleteise aasta pikkuse teadus-arendusprojekti, eesmärgiga ehitada maju põhust. Ja mitte ainult, vaid eesmärk oli lükata ka ümber, või saada kinnitust hulgalistele müütidele, mis põhuhoone ehitusega kaasas käivad.
Põhust hoonete ehitamine ei ole kaduma läinud või unustatud oskus, sest juba 90ndate lõpust alates ning tänapäevalgi põhumaju aeg-ajalt siia-sinna kerkib. Kunstiülikooli arhitektuuritudengitel oli plaan läheneda sellele ehitusmaterjalile läbi innovatiivsema külje ja projekteerida tänapäeva ehitusmaailma sobilik lahendus. Selle peamine eesmärk on pakkuda võimalust ehitada kiirelt ja mugavalt, kohandada ruume nii, nagu kliendile meeldib. Tulemusena sündis projekt nimega 1+X, mis tähendab lahendust, kus hoone keskel on üks tehnosüsteemide jaoks loodud moodul, millele võib lisada X arvu ruumimooduleid. Meetodit nimetatakse ka mustersüsteemis projekteerimiseks.
Kogu kontseptsiooni kokkupanek ja selle arusaadavaks tegemine oli kindlasti hiiglama suur ja vaevarikas töö, kuid lahenduse tuum on geniaalselt lihtne ja igaühe jaoks jõuetekohane. Valmis tuleb teha tark moodul, mille ümber saab klient ehitada põhupaneelidest nii palju ruume, kui soovib ja paigutada oma äranägemise järgi, kuidas vajalik. Kindasti ei saa see olema lihtne, mida tiim ka omal käel Paidesse arvamusfestivalile PÕHULA(va) ehitamisel koges. Küll aga pakkus see ettevõtmine võimalusi leida kohapeal kiireid ja leidlikke lahendusi ootamatutele olukordadele, mille üle nii tegijad, publik kui esinejad hiljem rahul olid, mis peabki ja käib (peaaegu alati) ehitamisega kaasas.
Põhust hoone iseehitajale on siiski tungiv soovitus enne nivelli ja haamri kättevõtmist teha ettevalmistusi ja seda alustada just 1+X projekti kodulehelt, kus on suur eeltöö ära tehtud ja sadu allikaid läbi töötatud ning neist omakorda sisukas teaduslik kokkuvõte koostatud.