Lasertehnoloogia ja tuumakellade arendamine
Teadlased on kasutanud toorium-229 ioone, millest on eemaldatud kolm elektroni, kuna neid saab laserite abil jahutada ja nende lagunemist on lihtne mõõta tänu laserkiirguse all neilt eralduvale fluorestsentsile.
Toorium-229 tuuma teeb eriliseks selle võime ergastuda vaakum-ultraviolettlaseri abil, kuna sellel on erakordselt madal ergastumisenergia. Selle isotoobi ioone saab täpselt mõõta ja nende eluea põhjal saab neid tõhusalt kasutada tuumakellades.
Laseriga tuumakella uurimine
Kuid tuumakellade arendamisel tuleb hoolikalt jälgida mitmeid parameetreid, sealhulgas täpset tuumakellas kasutatava isotoobi lagunemise eluea (poolestusja) mõõtmist. Selle probleemi lahendamiseks kasutas teadlaste meeskond laserit, et uurida kolmekordselt laetud toorium-229 isomeerseid ioone, mis olid saadud uraanist.
RIKENi kvantmtroloogia laboris töötav Atsushi Yamaguchi väljendas suurt rahulolu, nähes oma meeskonna süsteemi toimimas ning suutes lukustada kolmekordselt laetud toorium-229 ioone. See oli saavutus, milles paljud kahtlesid, kuid Yamaguchi sõnul on just toorium-229 ioone iseloomustav eluea pikkus – umbes 1400 sekundit – ideaalne tuumakellade rakendamiseks.
Käesoleval hetkel keskendub meeskond uue laseri väljatöötamisele, mis suudaks veelgi täpsemalt tuumakella uurida ja viia tuumakellade arendamise täiesti uuele tasemele.