Kuninglik Rahapada sukeldus kuldaväärt jäätmetesse

Copy
Signet sõrmus, mis on valmistatud e-jäätmete jaemüügist kogutud kullast hinnaga 2325 naela.
Signet sõrmus, mis on valmistatud e-jäätmete jaemüügist kogutud kullast hinnaga 2325 naela. Foto: The Royal Mint

Inglise Kuninglik Rahapada (The Royal Mint) on alustanud koostööd Kanada ettevõttega Excir, et vanadest elektroonikaseadmete trükkplaatidest kulda eraldada ning sellest atraktiivseid ja kallihinnalisi ehteid valmistada.

Kuninglik Rahapada on väärismetallidest münte ja muid esemeid valmistanud juba üle 1000 aasta. Kuna aga müntide kasutamine on vähenemas, on asutus otsinud uusi viise oma olulisuse ning traditsioonilse rolli säilitamiseks. Siinkohal tuleb mängu e-jäätmete maailm, milles Ühendkuningriik on elaniku kohta teisel kohal maailmas.

ÜRO andmetel toodeti 2022. aastal rekordiline kogus e-jäätmeid. Maailm viskas ära 62 miljonit tonni telefone, arvuteid, televiisoreid ja muid seadmeid, mis sisaldavad palju väärtuslikke, kuid ka mürgiseid materjale. Prognooside kohaselt suureneb e-jäätmete kogus 2030. aastaks veel 32%, ulatudes aastas 82 miljoni tonnini.

Kuninglik Rahapada lisab, et vähem kui 20% kõigist e-jäätmetest taaskasutatakse ning umbes 7% maailma kullast on praegu lukustatud elektroonikaseadmetesse, peamiselt trükkplaatidele. Samuti väidab Rahapada, et e-jäätmetes leidub kokku umbes 52 miljardi euro väärtuses väärismetalle.

Kuninglik Rahapada nägi võimalust mitte ainult selle jäätmehulga vähendamiseks, vaid ka selle muutmiseks millekski ihaldusväärseks – ja samal ajal ka raha teenimiseks. Selleks on avatud Lõuna-Walesis 3700 ruutmeetri suurune tehas, mis suudab aastas ümber töödelda 4000 tonni elektroonikaseadmete trükkplaate.

Tehas kasutab Kanada puhta tehnoloogia ettevõtte Excir välja töötatud protsessi, mille käigus trükkplaadid lagundatakse ja leostatakse patenteeritud keskkonnasõbralikus kemikaalis, mis vabastab kulla plaatidelt juba toatemperatuuril. Hõljuvad kullaosakesed eraldatakse ja taaskasutatakse. Exciri sõnul taastab protsess üle 99% e-jäätmete kullast mõne sekundi jooksul.

Ettevõtte meetod toimib kõrvuti teise e-jäätmete kullataastamisprotsessiga, mis kuulutati välja varem sel aastal, kus iga kulutatud dollari kohta saab tagasi 50 dollari väärtuses kulda.

Kuninglik Rahapada muudab oma trükkplaatidest kaevandatud kulla ehete kollektsiooniks nimega 886. Kollektsiooni kuuluvad kaks ripatsit, käevõru ja pitsatsõrmus, mille hinnad jäävad vahemikku 1525 – 2995 naela (umbes 1779 – 3494 eurot).

Kui see on liiga kallis, kuid soovite siiski toetada e-jäätmetest metalli taaskasutamise ideed, pakub ettevõte ka hõbedast ehteid, mis on valmistatud röntgenfilmidest saadud taaskasutatud metallist ja mille hinnad algavad 225 naelast (umbes 263 eurot).

Kuningliku Rahapaja tegevjuht Anne Jessopp kommenteeris: «Kuninglik Rahapada on muutumises ja meie väärismetallide taastamise tehase avamine on meie teekonnal oluline samm. Me mitte ainult ei säilita piiratud väärismetalle tulevastele põlvedele, vaid säilitame ka Kuningliku Rahapaja kuulsa meisterlikkuse, luues uusi töökohti ja ümberõppevõimalusi oma töötajatele. Meil on ambitsioonikad plaanid ja olen uhke, et kaitseme Kuninglikku Rahapada veel ka järgnevaks 1100 aastaks.»

Video annab lähemalt infot ja ülevaate Kuningliku Rahapaja uuest taaskasutustehastest:

Allikad: The Royal Mint ja New Atlas

Tagasi üles