Täna varahommikul said politseiametnikud Jaana Põder ja Karmo kaasik teada, et Maardus on juba kolmandat päeva konutanud üks valge toonekurg, kel on jalg verine ja kes seisab vaid ühe koha peal.
VAATA VIDEOT ⟩ Politseinikud päästsid Maardus viga saanud suursuguse linnu – loe, mis tast edasi sai
Neile andis sellest teada Maardu linnavalitsuse korrakaitse peaspetsialist Ronald Meritee. «Helistasime siis Eesti Metsloomaühingule, kellega paari aasta eest oli meil hea kogemus hätta sattunud varesega,» selgitas Karmo Kaasik postimehele.
Kuigi kurg on teada ju üsna jõuline ning ähvardavalt tegusa ja tugeva nokaga lind, ei peljanud Jaana ja Karmo teda kinni võtta ja Eesti Metsloomaühingult saadud juhiste järgi õhuaukudega kasti panna. «Kurg oli oma nigela seisundi tõttu väga rahumeelne ja paaril korral tonksas oma nokaga, aga saime ta ilusti kasti pandud,» selgitas Karmo Kaasik Postimehele.
Kastiks oli asitõendite kast, millele oli ka vastava kirjaga kleeplint peale tõmmatud. See veel kurest arusaadavalt asitõendit ei teinud.
Nii sellel kui kahel kurepojal veel läks täna hästi: Katrin Idla Eesti Metsloomaühingust oli juba kahe kurepojaga teel Tallinnast Jõgevamaa suunas, kus on üks ühingu kurgede hoiukodudest, kui tuli teade Maardus viga saanud kure kohta. «Täna on nagu mingi kurgedepäev – asjad hakkasid nii minema ja mõtlesin, et kas neile kahele kurepojale tuleb veel lisa, kui kuulsingi sest Maardu kurest,» teatab Idla. «See on igati tore ja tähelepanuväärne, et Eesti politseis on selliseid suure südamega inimesi, kellele sel moel viga saanud loomad ja nende aitamine olulised on.»
Samas pole veel teda, mille tõttu kurg sellisesse seisu sattus, aga pigem võib arvata, et linnaoludes ta ehk ikka inimese põhjustet tegevusest viga on saanud.
Metsloomaühingu asutaja ja juhatuse liikme Virge Võsujala sõnul on tegemist vana kurega: «Tema jalad ja nokk viitavad juba suguküpsele linnule – nimelt muutuvad need punaseks.»
Merit Põld, Metsloomaühingu Jõgevamaa piirkonnajuht selgitab, et hoiukodu tegutseb seal esimest aastat ning kokku on seal siis tänaseid asukaid arvesse võttes olnud kaheksa kostilist: «Kahe neist olukord oli paraku selline, et nad surid, aga kaks on tänaseks vabastatud, üks aedikus ja kolm lisandus täna.»
Kahe Pärnust pärit kurepoja lugu on omamoodi liigutavgi, mainib Merit: «Jah nad tulid sinna Pärnust ja on nüüd juba mõnda aega taas vabaduses, kuid käivad ikka oma üleskasvamise kohta vaatamas – loomulikult me ei toida neid enam ega pööra neile tähelepanu. Neil on aeg hakata rändeks valmistuma.»
Ühel neist poegadest oli olnud ka pesasisene vigastus – ta jalad olid puusadest laiali vajunud – see aga korrigeeriti sellise kaheksakujulise kummitoega ja sellest vigastusest pole tänaseks jälgegi.
Hoiukodu puur on ehitatud keskkonnainvesteeringute keskuse toel, selgitab Merit: «Meil on plaan veel sel sügisel sinna ehitada ka soojak, et oleks võimalik talve kätte jäänud kurgesid ületalvepidamisele võtta.»
Pärast keskpäeva jõudis Katrin koos kolme kurega Jõgevamaale Metsloomaühingu kurgede hoiukodusse, kus selle perenaine Pille Alama-Pajur uued asukad vastu võttis. Kurepoegadest ühel oli tiivavigastus, mis Tatari loomakliinikus tohterdatud sai ning tema hakkab saama veterinaari määratud ravi.
Maardu kurel oli vasaku jala ülaosas sirge lõikehaav ja sinna olid kärbsed juba muneda jõudnud ning ilmselt viimastel päevadel olid neist vaglad koorunud, kes linnu elu lõpetada ähvardasid.
Igatahes jõudis see lind õigel ajal õigesse kohta ja on lootust, et ehk liitub ta ka selleaastase rändega.
Nähtavad vaglad on praeguseks haavast eemaldatud ning Maardu kurg saab edasist hoolt ja toitu ning võib teda päästnud politseinikele igati tänulik olla.
Allikas: Eesti Metsloomaühig