Tänan pilt on aga selline, et väga vähe argumente on õhus, miks demokraadid Harrist oma ametlikuks kandidaadiks ei nimeta. Nii astuvadki novembris vastamisi Harris ja Trump.
Foxi telekanal, mis pigem Trumpi pooldajatele mokkamööda, on kavandanud septembrisse ka nende kahe debati. Kui palju seal teadusest juttu saab olema – raske öelda, aga võib oletada, et pigem vähe. Seetõttu refereeribki Postimees siinkohal ajakirjas NATURE avaldatud Max Kozlovi, Mariana Lenharo ja Jeff Tollefsoni kogutud vaateid sellele, mis hakkaks juhtuma USA teadusmaastikul, kui Harrisest saaks president. Nende hinnangul on lootust palju, set Kamala ema oli vähiuurija – vähemalt kodune õhkkond on ilmselt loonud soodsaid eeldusi.
Nature on rääkinud poliitikaanalüütikute ja teadlastega, et teada saada, mida võib Harrise administratsioon tähendada teaduse, tervise ja keskkonna jaoks.
Teaduslikult häälestatud kodu ja juuraharidus
Tervis ja teadus on olnud Harrise elu osa juba varasest east alates: tema ema Shyamala Gopalan, keda Harris peab oluliseks mõjutajaks, oli juhtiv rinnavähiteadlane, kes ise suri vähki.
Suurem osa Harrise karjäärist on keskendunud kriminaalõigusele – ta töötas seitse aastat San Francisco ringkonnaprokurörina ja seejärel kuus aastat California peaprokurörina, kuni ta valiti 2017. aastal USA senaatoriks.
Senaatorina toetas Harris igati jõupingutusi teaduse, tehnoloogia, inseneriteaduse ja meditsiini (STEM – science-technology-engineering-medicine) valdkondades töötavate inimeste olukorra parandamiseks. Ta esitas seadusandluse, et aidata alaesindatud rühmade õpilastel saada töökohti ja töökogemust STEM-valdkondades. Demokraatliku presidendikandidaadi kandidaadina 2020. aastal tegi ta ettepaneku investeerida 60 miljardit dollarit ajalooliselt mustanahaliste ülikoolide rahastamiseks ja mustanahaliste ettevõtete tugevdamiseks. Täna taevani kiidtud ja järgmist ootav Apollo Kuu programmgi on võlgu oma täpsed orbiitide arvutused mustanahallistele matemaatikutele, kes CreolaKatherine Johnsoni eestvedamisel seda tööd tegid. Toonane eluolu oli USAs rassiliselt vägagi segregeerunud ja selle järellainetus ulatub kuni tänase päevani välja. 2016. aastal valmis režissöör Theodore Melfi käe all sellest ka film «Hidden figures».