Pöörane plaan: looduse geenipank tuleks teha Kuule

Copy
Kuu võib olla ideaalne koht ohustatud loomade DNA säilitamiseks.
Kuu võib olla ideaalne koht ohustatud loomade DNA säilitamiseks. Foto: NASA/Unsplash

Kasvav mure Maal väljasuremisohus olevate liikide arvu pärast on viinud teadlaste rühma ideeni luua loomade DNA säilitamiseks suur sügavkülmik Kuule.

See ettepanek pärineb õpetlaste seltskonnalt, kuhu kuulub ka Mary Hagedorn, Smithsonian’s National Zoo & Conservation Biology Institute'i loodusuurija. Hagedorn on varem edukalt töötanud ohustatud koralliliikide säilitamisega krüosäilituse abil. Nüüd soovib ta kasutada seda tehnoloogiat ambitsioonikamal eesmärgil: luua Kuule «Noa laev», mida saaks kasutada kadunud liikide taasasustamiseks Maal või teisel planeedil kloonimise teel.

Teadlaste sõnul on Kuu parim valik oma kauguse tõttu inimtekkelistest katastroofidest ja looduslikult madala temperatuuri tõttu, mis muudab külmutamise lihtsamaks. Nad kirjutavad, et selline biopank kaitseks elurikkust ja toimiks kindlustusena loodukatastroofide, kliimamuutuste, ülerahvastuse, ressursi ammendumise, sõdade, sotsiaal-majanduslike ohtude ja muude Maal aset leidvate põhjuste vastu.

Plaani üksikasjad ja väljakutsed

Plaan näeb ette krüogeeniliselt külmutatud loomade naha ja koe pankade järkjärgulist loomist, mis lõpuks laieneb ka taimedele. Erinevaid fauna ja floora proove on vaja, et need aitaksid luua «inimsõbralikke jätkusuutlikke ökosüsteeme kosmoselennu ajal, teisel planeedil või tagasi Maal,» selgitasid teadlased.

Sellise ambitsioonika projekti elluviimisel on palju väljakutseid, sealhulgas DNA kaitsmine kiirguse eest, usaldusväärse transpordi leidmine Kuu eriti vaenulikesse piirkondadesse ja mikrogravitatsiooni pikaajaline mõju proovidele.

Kulud ja koostöö

Meeskonna sõnul oleks Kuu sügavkülmiku loomine aastakümneid kestev programm, mis nõuab suurt rahvusvahelist koostööd. Projekti maksumus on samuti oluline takistus. Kuigi meeskond ei määranud täpset hinnasilti, märkisid nad, et viiepalliskaalal, kus üks on kõige odavam ja viis kõige kallim, oleks sellise rajatise ehitamine Maal üks ja Kuul viis. Teisalt, hoidla hooldamise kulud Maal oleks viis, samas kui Kuul oleks need kaks.

Varasemad ja uued ettepanekud

See ei ole esimene kord, kui teadlased on vaadanud Kuu poole Maa ohustatud liikide päästmisega seoses. 2021. aastal tegi Arizona Ülikooli meeskond ettepaneku ehitada säilitamiseks «Noa laev», ja koguda sinna seemneid, mune, spermat ja DNA-d. Kuid kui tolle ettepaneku kohaselt oleks rajatis vajanud toimimiseks päikeseenergiat, siis uus ettepanek kasutaks Kuu jäiseid temperatuure hooldusvajaduste ja kulude vähendamiseks. Kuu lõunapoolusel on stabiilne temperatuur, mis ei tõuse kunagi üle -196 Celsiuse, mis teeb krüogeenilise säilitamise lihtsamaks.

Kuigi idee võib tunduda kaugel reaalsusest, tuleb meeles pidada, et Norra «Doomsday Vaultis» on praegu säilitatud üle 1,3 miljoni näidise, et kaitsta neid nii looduslike kui ka kunstlike katastroofide eest. Arvestades Maa olukorda, võib Kuu hoidla olla seni kõige nutikam idee.

Allikas: Gizmodo

Tagasi üles