Jääb vaid imestada, kui vähe teame isegi mõnest kõige suurejoonelisemast arhitektuuriteosest, mis kunagi Eestis on ehitatud. Kunstiloolane Elsbet Parek on oma 1971. aastal ilmunud Pärnu arhitektuuriajaloo ülevaates märkinud, et Riia värava kirjeldusi ega kujutisi pole säilinud. Rootsi sõjaarhiivis on tallel mõni projektjoonis, aga selles, millisena värav valmis, on valitsenud ebaselgus. Töötades mõni aasta tagasi põgusalt Peterburis Venemaa riiklikus mereväearhiivis, jäid mulle 1797. aastal koostatud kindluseplaanide atlases silma selle värava joonised: väga üldised ja ilma täieliku fassaadijooniseta, kuid siiski piisavad, et teha esimene katse rekonstrueerida värava välisilmet.
Rootsi aja lõpus laienes Pärnu kindlustatud linnasüda oma keskaegsetest piiridest väljapoole. Seetõttu tuli rajada uusi bastionaalkindlustusi ja nendega seotud linnaväravaid. Tänapäeval võib Pärnu olla uhke Tallinna värava üle, mis on lähipiirkonna ainus sellelaadne barokne kindlusevärav. Vähem on teada, et Kuninga tänava teises, idapoolses otsas paiknes veelgi uhkem Riia värav. Mõistagi oli just Riia – Liivimaa metropoli – maantee alguses asuv värav kindluse peavärav. Pärnu kindluslinna kolmas värav, jõepoolne Veevärav, viis sadamasse ning kujutas endast lihtsat tunnelilaadset läbikäiku.
Pärnu uuslinn 1667
Pärast Vene-Rootsi sõda (1656–1658), mille käigus venelased vallutasid Tartu ja piirasid Riiat, otsustas Rootsi riik Pärnut tugevamini kindlustada. Märkimisväärsem tegevus algas 1667. aastal, kusjuures suur roll oli Liivimaa kindralkuberneril Claes Tottil ja Liivimaa kindralkortermeistril ehk kindlustustööde ülemal Jacob Staël von Holsteinil. Pärnu kaupmehe poeg Staël von Holstein koostas tõelise ideaallinnaprojekti, mille järgi tuli linnale anda korrapärane kuju ja ehitada ulatuslik linnalaiendus ja bastionaalkindlustused. Samas oli kohe käepärast võtta insener, kes hakkas kohapeal töid juhtima: kindralkuberner määras Pärnu kindluse ehitamiseks insenerikohale Paul von Esseni.
Väikelinna Pärnu muldkindlustuste arhitektuur oli omas ajas väga moodne. Provintsi pealinna Riia linnakindlustusi hakati samas laadis uuendama alles paarkümmend aastat hiljem. Pärnu bastionaalkindlustused, millele on iseloomulik eesvalli olemasolu peavalli jalamil kurtiinide ja bastioniflankide ees, lähtuvad hollandi inseneri Henrick Ruse 1654. aastal teoses „Versteckte Vesting“ avaldatud ideedest. Ruse rõhutas bastionide võimalikult efektiivse vastastikuse kaitse vajadust flankeeriva tule abil. Ruse enda kavandi järgi ja tema kui ehitusettevõtja juhatusel rajatud Kopenhaageni kuningliku tsitadelli (Kastellet) põhilised ehitustööd tehti aastail 1662–1666. Seega, kui Pärnus algasid tööd, oli tsitadell äsja valminud ning võis tõenäoliselt olla otsene eeskuju.