Teadlaste loodud uus ravimeetod saavutab mõlemad eesmärgid. Nende loodud toksilise tau-valgu konformatsioonispetsiifiline monoklonaalne antikeha 2 (TTCM2) tuvastab ja sihib spetsiifiliselt haigusega seotud tau-valkude kogumikke. Need tau-hävitajad antikehad on kapseldatud mitsellidesse ja neid on nii veesõbralikke (hüdrofiilsed) kui ka rasvasõbralikke (lipofiilsed) ning ninna piserdatult jõuavad need sihtmärkideni ning suudavad läbida ka aju verebarjääri.
Üks TTCM2 doos manustati intranasaalselt vanadele hiirtele, kes olid geneetiliselt muundatud inimese tau-valku sisladavaiks. Juba kolme tunni pärast jagunes raviks kasutatud TTCM2 erinevatesse ajupiirkondadesse, sealhulgas nende rakkude sisse, kus see eemaldas külvamise võimelised rakusisesed tau-valgud ning tau-valkude ja neuronite vahelised sünaptilised ühendused ajus.
Käitumistestide läbiviimisel esinesid TTCM2-ravitud hiired märgatavalt paremini kui teistest rühmadest hiired, mis viitab sellele, et ravi leevendas lühimälu kaotust tau-valkude rohkete ajudega hiirtel. Teadlased märkasid ka biomarkerite suurenemist hipokampuses – ajupiirkonnas, mis on seotud mälukujundamise ja kognitiivse funktsioneerimisega. Oluline oli ravi puhul TTCM2 seotus TRIM21-ga, rakusisese antikeha retseptoriga, mis hõlbustas antikehadega seotud tau kogumite eemaldamist.
«See meetod mitte ainult ei paranda terapeutiliste antikehade kohaletoimetamist, vaid suurendab ka nende efektiivsust tau kogumite eemaldamisel ja kognitiivsete funktsioonide parandamisel,» ütles Kayed.
Avastus omab suurt potentsiaali Alzheimeri tõve ja teiste neurodegeneratiivsete haiguste raviks, mis on põhjustatud patoloogilisest tau-valkude kogunemisest.
«See edasiminek võib oluliselt mõjutada Alzheimeri ja seotud tauopaatiate ravistrateegiaid, pakkudes uut lootust miljonitele patsientidele, kes kannatavad nende kurnavate seisundite all,» ütles Sagar Gaikwad, uuringu esimene autor ja UTMB järeldoktor.
Teadlased plaanivad jätkata TTCM2 prekliiniliste katsetega, et liikuda edasi inimkatseteni. Nende eesmärk on muuta need paljutõotavad tulemused elujõulisteks ravivõimalusteks.
Allikas: UTMB ja New Atlas