:format(webp)/nginx/o/2024/07/22/16239036t1h1fad.jpg)
2006. aastal tehtud muutus, mis tõi kaasa Pluuto väljaarvamise planeetide hulgast, on tekitanud tänaseni palju vaidlusi.
Nüüd on grupp teadlasi esitanud taas uue määratluse, mis tugineb senisest märksa rangematele kvantitatiivsetele nõuetele.
Uurimisrühm kutsub kolleege kogu maailmas oma ettepanekut kommenteerima, lootuses algatada arutelu, kus me jätkuvalt õpime tundma oma Päikesesüsteemist väljaspool asuvaid planeete.
Praegu loetakse meie Päikesesüsteemi kuuluvateks planeetideks Merkuuri, Veenust, Maad, Marsi, Jupiteri, Saturni, Uraani ja Neptuuni. Ja ei, selles loetelus ei ole Pluutol kohta, sest vastavalt kehtivale määratlusele ei ole Pluuto enam planeet.
Kuigi paljud meist tunnevad kaasa väikesele endisele planeedile, ei vasta Pluuto praegusele planeedi definitsioonile. See on meie enda määratlus — see põhineb küll teaduslikel vaatlustel, kuid lõppkokkuvõttes otsustame meie, kuhu tõmmata piir.
Hiljuti on mõned teadlased soovinud neid piire taas ümber joonistada, püüdes veel kord defineerida, mida tähendab olla planeet (ja tõenäoliselt ei kaasata Pluutot ka seekord).
Praeguse määratluse järgi peab taevakeha planeediks olemiseks vastama kolmele tingimusele (vastavalt NASA veebilehele):
- See peab tiirlema ümber tähe (meie kosmilises naabruses Päikese).
- See peab olema piisavalt suur, et selle gravitatsioon suudaks kujundada ta sfääriliseks.
- See peab olema piisavalt suur, et selle gravitatsioon suudaks oma orbiidi lähedalt eemaldada kõik teised sarnase suurusega objektid.
Kui see tundub pisut puudulik, siis te ei eksi. Juba praegune määratlus jätab välja mõned objektid, mida me hetkel peame planeetideks – näiteks rändplaneedid. Ja tehniline määratlus, millele NASA loetletud kolm tingimust tuginevad, on kehtestatud Rahvusvahelise Astronoomialiidu (IAU) poolt 2006. aastal ja selle üle hääletas vaid umbes 5 protsenti maailma astronoomidest — see kehtib ainult meie Päikesesüsteemi planeetide kohta, mis tähendab, et see ei laiene eksoplaneetidele.
Allikad: NASA, Rahvusvaheline Astronoomialiit (IAU) ja Popular Mechanics