USA idufirma Savor on loonud «või», mis on saadud süsinikust termokeemilises süsteemis, mis sarnaneb rohkem fossiilkütuste rafineerimisele kui toiduainete tootmisele. Kathleen Alexander ettevõttest selgitab, kuidas saab kogu protsess hakkama ilma bioloogiata.
Selle asemel, et kasutada põllumajanduslikku toodangut, on toote algmaterjaliks võetud kivisütt, metaani või lihtsalt süsinikdioksiidi õhust, kust on eraldatud vajaminev süsinik, millest orgaanilised ained koosnevad.
Naftakeemiatööstus kasutab selliseid sisendeid veel näiteks sünteetilise gaasi (süsinikmonooksiidi ja vesiniku segu) tootmiseks, mis seejärel muudetakse Fischer-Tropschi protsessis pikema ahelaga süsivesinikeks, millest saab valmistada juba paljusid erinevaid orgaanilisi aineid.
Savor kasutab neid süsivesinikke ja «rikastab» neid rasvhapete ehk rasvade toorme loomiseks. Siis lisatakse glütserool, et moodustada triglütseriidid, mis ongi paljudes toitudes levinud rasv.
Või valmistamiseks lisab Savor veel vett ja emulgaatorit, seejärel beetakaroteeni värvi jaoks ja rosmariiniõli, et anda «rohune» maitse. Alexanderi sõnul maitseb see nagu või, mida kinnitas ta New Scientisti intervjuus Breakthrough Energy tippkohtumisel Londonis juunis.
Alexanderi sõnul võiksid sellised sünteetilised rasvad muuta kogu toidusüsteemi, pakkudes meile vajalikke kaloreid ning vabastades samal ajal põllumaa näiteks looduskaitseks ja nii-öelda «süsiniku ladustamiseks».
Sellisel viisil valmistatud tooted võiksid pakkuda ka toiduallikat keskkonnakatastroofi korral.
«Kui meil oleks hädaolukord, võiks see lahendus toita kogu planeeti väga pikka aega,» ütleb ta.
Savori esimene tarbijatele pakutav toode saab olema või osaliselt seetõttu, et selle hind on teiste rasvadega võrreldes kõrge. Ettevõte töötab hetkel oma toote regulatiivse heakskiidu saamiseks USA-s ja eeldab, et see suudab hinna poolest konkureerida tavalise piimavõiga.