Putin alustas Indias kahurimoona tootmist (2)

teadus.postimees.ee
Copy
125 mm Mango padrunid ühilduvad India armee tankidega T-72 ja T-90.
125 mm Mango padrunid ühilduvad India armee tankidega T-72 ja T-90. Foto: Rostec

Venemaa riiklik korporatsioon Rostec teatas 4. juulil 2024, et selle tütarettevõte Rosoboronexport alustas 3VBM17 Mango laskemoona tootmist Indias. Need laskemoonatüübid on mõeldud soomukite ründamiseks keerukamate kaitsesüsteemidega ja on osa «Make In India» programmist.

Venemaal on raskusi omamaise laskemoonatootmise käivitamisega ja seetõttu on Putin alustanud ulatuslikku moonatootmist riikides, kus selleks on tehnilised võimalused ja oskused. Selliste tööstusvasallide ringi kuulub nüüd ka India, kelle kolmandat korda ametisse valitud peaminister Narendra Modi külastas 9. juulil Venemaad ja kohtus sealse sõjakuritegevust harrastava diktaatori Putiniga.

Mango laskemoon on mõeldud 125 mm tankikahuritele ja sobib kasutamiseks India armee T-72 ja T-90 tankide kahureil. Need Venemaal toodetud tankid moodustavad suure osa India relvastusest.

Rosteci tegevjuht Sergei Tšemezov ütles, et Rostecil on ulatuslik kogemus tööstuspartnerluste loomisel liitlasriikidega. Need projektid hõlmavad sageli tehnoloogiate üleviimisi ja oskusteabe jagamist, mis võimaldab importivatel riikidel arendada oma tootmisvõimekust. See on Rosteci konkurentsieelis, olles juhtiv kaitselahenduste tarnija. Koostöös Indiaga viiakse ellu mitmeid projekte, sealhulgas T-90 tankide ja soomustläbistava Mango laskemoona litsentseeritud tootmist. Plaanis on luua Indias püssirohu tootmine, et maksimeerida Mango mürskude kohalike komponentide osakaalu.

Mango laskemoon sisaldab tiibade abil stabiliseeritud soomustläbistavat miniatuurset mürsuvarianti 3BM42, mis väidetavalt suudab läbistada komposiitsoomustega varustatud kaasaegseid tanke.

3VBM17 laskemoon, tuntud ka kui 3BM42 või Mango, on APFSDS (Armor-Piercing Fin-Stabilized Discarding Sabot) mürsk, mis võeti kasutusele 1986. aastal. See on mõeldud mitteplahvatava reaktiivsoomuse (NERA), nagu Chobham-soomuse läbistamiseks (see nimetus tuleneb asjaolust, et 1960. aastatel loodi selline soomus Briti tankiuuringute keskuses Chobham Lane'il Chertseys). Selles moonas kasutatakse kahekordset volframisulamist südamikku, mis on ümbritsetud madala sulamistemperatuuriga sulamiga ja kaetud terasega, mis suurendabki selle soomuse läbistamisvõimekust.

Sovetiaegne Mango on 532 mm pikk, pikkuse ja läbimõõdu suhtega 17:1. Kogu mürsu kaal on 20,4 kg, asi ise kaalub 4,85 kg ja koos mürsku hoidava konteineriga (ingl. k sabot) 7,05 kg. Mango on tuntud oma muljet avaldava esialgse kiiruse poolest, mis on 1700 m/s, ning tekitab rauast väljumisel energia 7,1 MJ.

Läbistamisvõime poolest suudab Mango mürsk läbistada 2000 meetri kaugusel 60° nurga all 230 mm ja samal kaugusel 0° nurga all 520 mm standardterase. Kuigi seda laskemoona on laialdaselt kasutatud, asendatakse see järk-järgult uuemate mudelitega, nagu 3BM59/60.

Rosoboronexporti tegevjuht Aleksandr Mihejev lisas: «Järjekordne oluline verstapost Venemaa-India koostöös, mis on kooskõlas Make In India ja iseseisva India algatustega, on saavutatud. Rosoboronexport on rajanud Indiasse vajalikud tootmisvõimalused Mango tankimürskude tootmiseks, mis võimaldab India poolel omandada see üleviidud tehnoloogia ja alustada tootmist.» 

Venemaa aina ulatuslikumaks muutuv sõjaline koostöö Indiaga on kõhedust tektivalt ohtlik ja osutab tõsiasjale, et Putin on loomas üleilmset tööstuspartnerite võrgustikku, millega tagada oma mobilisatsiooniarmeele mistahes relvi ja moona – peaasi, et neid on palju.

Allikas: Army Recognition

Tagasi üles