USA müügiautomaatidest saab nüüd ka seda tapvat kraami (1)

teadus.postimees.ee
Copy
Ameerikas levivad kuule müüvad AI-juhitud müügiautomaadid.
Ameerikas levivad kuule müüvad AI-juhitud müügiautomaadid. Foto: Unsplash

Alabama, Oklahoma ja Texase supermarketites on hakanud levima padruneid müüvad AI-juhitud müügiautomaadid, nagu teatas «Tuscaloosa Thread» Alabamast. Nende masinate taga on Texase ettevõte American Rounds, mis väidab oma veebisaidil, et nende düstoopilised padrunite müügikioskid on varustatud sisseehitatud AI-tehnoloogia ja näotuvastustarkvaraga, mis võimaldavad seadmetel hoolikalt kontrollida iga ostja isikut ja vanust. Reklaamvideo näitab, et masina kasutamine on üllatavalt lihtne: astuge kioski juurde, esitage isikut tõendav dokument ja laske kaameral oma nägu skaneerida. Kui näotuvastustehnoloogia kinnitab, et olete tõepoolest see, kelleks end väidate, annab automaatne masin välja mõned padrunid teie relva jaoks.

Tegemist ei ole tavapäraste müügiautomaatidega. American Rounds väidab, et need on «nutikad jaemüügi automatiseeritud laskemoonajaoturid».

«Nutikatel jaemüügi automatiseeritud laskemoonajaoturitel,» seisab ettevõtte veebisaidil, «on sisseehitatud AI-tehnoloogia, kaardiskannimisvõimalus ja näotuvastustarkvara.» Veebisaidil lisatakse, et American Rounds on jaemüügi laskemoona tehnoloogia esirinnas ja pidevas arengus, et kaasata uusimaid edusamme AIs ja masinõppes.

See on veider ja ainulaadselt ameerikalik suundumus AI-tehnoloogia kõiges kasutamisel – uus vastuolulise jälgimistehnoloogia rakendamine ettevõtte poolt, millel on selge «ära torgi mind» suhtumine. Kuigi seade tekitab palju ohutus- ja eetilisi küsimusi, on enamiku inimeste esimene küsimus ilmselt: miks?

American Roundsi sõnul on peamine eesmärk mugavus. «Meie masinad on kättesaadavad 24/7,» seisab veebisaidil, «tagades, et saate osta laskemoona oma graafiku järgi, ilma et peaksite arvestama poe lahtiolekuaegade ja pikkade järjekordadega.»

Kuigi see võib mõnele inimesele atraktiivne tunduda, võivad teised väita, et padrunid on üks neist asjadest, mille jaoks peaks võib-olla siiski järjekorras seisma. Kuigi paljudes USA osariikides on relvade ja laskemoona ostmine äärmiselt lihtne, on inimpersonalil siiski õigus keelduda müügist üksikisikutele mis tahes põhjusel (välja arvatud kaitstud klasside diskrimineerimine, mida siiski esineb). Seega võib olukordades, kus potentsiaalne ostja tundub ebastabiilne või haiglane, olla inimtöötaja sisetunne ainus takistus selle ostja ja laskemoona vahel. American Rounds väidab, et nende masinad suudavad usaldusväärselt kinnitada vanust ja isikut, kuid seadmed tunduvad puudulikud, et kaitsta laskemoona müügi eest isikutele, kes on nähtavalt vaimselt ebastabiilsed.

American Rounds ei ole veel avalikustanud, millist näotuvastustarkvara pakkujat nende seadmetes kasutatakse. Tasub märkida, et näotuvastustehnoloogia ei ole kaugeltki täiuslik; kuigi algoritmid on tavaliselt üsna head valgete meeste tuvastamisel ideaalseis tingimustes, on tehnoloogia tõestatult halvem naiste ja rassiliste vähemuste tuvastamisel.

Ettevõte on olnud üsna ebamäärane ka oma privaatsustingimuste teemal. Kuigi American Roundsi tegevjuht Grant Magers on öelnud, et ettevõte ei müü näotuvastusandmeid, ei ole ettevõtte veebisaidil nähtavad privaatsustingimused ega kokkulepped. Saadaolevates terminali töövideotes ei tundu olevat ka privaatsuspoliitika teadet või hoiatust. Arvestades, et see masin on loodud näo ja isikut tõendava dokumendi skaneerimiseks tundliku ostu sooritamisel, on see oluline küsimus.

American Roundsi seadmete seaduslikkus on endiselt ebaselge. Kuigi ametnikud Tuscaloosast, kuhu on paigaldatud kaks masinat, ütlesid Threadile, et seadmed vastavad täielikult alkoholi-, tubaka-, tulirelvade ja lõhkeainete büroo (ATF) standarditele, märgib Newsweek, et vähemalt üks seadmetest on eemaldatud Tuscaloosa linnavolikogu uurimise käigus nende seadusliku staatuse kohta.

«See on see, mida asutajad tahtsid,» naljatles Tuscaloosa linnapea Walt Maddox.

Magers väidab samas, et tema seadmed aitavad vähendada laskemoona vargust ja ebaseaduslikku müüki alaealistele ostjatele. Tema sõnul kasvab nõudlus padruneid müüvate automaatide järele pidevalt.

«Meil on üle 200 poe taotluse AARM (Automated Ammo Retail Machine) üksuste paigaldamiseks umbes üheksas osariigis,» teatas tegevjuht Newsweekile, «ja see arv kasvab iga päevaga.»

Allikas: Futurism

Tagasi üles