Ülimad meeled
Kuid kuidas on loomad suutelised tuvastama spetsiifiliste haiguste esinemist? See on seotud paljude loomade võimega tuvastada inimese keemilise lõhna profiili väikseid muutusi.
Mitmed liigid (sealhulgas koerad, rotid ja mesilased) suudavad tuvastada väga peeneid muutusi ainetes, mida nimetatakse lenduvateks orgaanilisteks ühenditeks (VOC), mida keha eritab väga madalal tasemel, isegi kui ollakse terve. Tegelikult sisaldab inimese väljahingatav õhk umbes 3500 erinevat VOCd. VOCde koostis ja kontsentratsioon, mida keha eritab, muutub vastavalt inimese tervislikule seisundile ja on erinev, kui võideldakse infektsiooniga või esineb terviseprobleem.
Loomade haiguste avastamise võimekus ei ole ainult inimesele kasuks. Uss C. elegans suudab oma ülimate haistmismeelte tõttu tuvastada vähki mitte ainult inimese proovides, vaid ka koerte ja kasside proovides.
Erinevate liikide oskused täpselt haigusi välja nuusutada võivad muuta koolitatud avastamisloomad tõhusaks, mitteinvasiivseks, kiireks ja kulutõhusaks viisiks teatud terviseseisundite sõelumisel. See võib isegi tugevdada positiivseid suhteid inimeste ja loomade vahel.
Tuleb märkida, et regulatsioonide tõttu vaadeldakse praegu haiguste avastamiseks kasutatavaid loomi ainult kui sõelumisvahendeid, mida kasutatakse koos meditsiiniliste diagnostikatehnikatega. Kuid kui regulatiivsed raamistikud lubavad, võivad avastamisloomad ühel päeval saada oluliseks diagnostiliseks komponendiks.
Tõepoolest, avastamiskoerad olid kiiremad (ja odavamad) Covid-19 proovide sõelumisel kui tavaline PCR-testimine. Mõistes loomade avastamisvõimeid, võime aidata parandada laboratoorsete diagnostikate testimist, rakendades mõningaid nende hämmastavaid oskusi.
Kuigi loomade nuusutamisoskuste kasutamine võib meile kasulik olla, on oluline meeles pidada, et nende loomade tervis ja heaolu tuleb samuti prioriteediks seada. Tööloomade eetikat tuleb alati arvestada koos kulude, ohutuse ja tõhususega, mis on seotud laiaulatuslike haiguste sõeluuringuprogrammidega, kus neid kasutatakse.