AASTA MAAILMAST EEMAL Marsi-elu katsetus läbi: vapper nelik taas vabaduses

teadus.postimees.ee
Uuendatud 9. juuli 2024, 18:18
Copy
Marsi simulatsiooni läbinud meeskond.
Marsi simulatsiooni läbinud meeskond. Foto: NASA

Eelmisel nädalal lõppes NASA simuleeritud missioon Marsile, kui neljaliikmeline meeskond väljus pärast aastast isolatsiooni oma kapslist.

Neli vabatahtlikku veetsid üle 12 kuu NASA esimeses simuleeritud Marsi keskkonnas Johnsoni Kosmosekeskuses Houstonis. Nad väljusid isoleeritud elupaigast laupäeva pärastlõunal.

Kelly Haston, Anca Selariu, Ross Brockwell ja Nathan Jones alustasid uuringut 25. juunil 2023, olles NASA meeskonna tervise ja jõudluse uurimisprojekti (Crew Health and Performance Exploration Analog ehk CHAPEA) esimene meeskond, mille eesmärk on valmistuda tulevasteks Marsi missioonideks.

Missiooni komandör Haston alustas lühikest tervitustseremooniat lihtsa «Tere»-ga, nagu vahendas Associated Press.

Jones, arst ja missiooni meditsiiniohvitser, mõtiskles nende isolatsioonis veedetud aja üle. «378 päeva möödus kiiresti,» ütles ta.

157 ruutmeetrises elupaigas elas ja töötas neli inimest, et simuleerida missiooni Marsile. Nad viisid läbi simuleeritud kosmosekõnde ehk «Marsikõnde», kasvatasid ja korjasid köögivilju oma toidukoguse täiendamiseks ning hooldasid elupaika ja varustust. Missiooni eesmärk oli luua tingimused tulevasteks Marsi operatsioonideks, tegeledes selliste väljakutsetega nagu piiratud ressursid, isolatsioon ja kuni 22-minutilised sideviivitused Maaga.

Johnsoni Kosmosekeskuse asedirektor Steve Koerner rõhutas missiooni keskendumist toitumisele ja selle mõjule jõudlusele. «Tehtud töö oli oluline teadus, valmistudes inimeste saatmiseks punasele planeedile,» selgitas mees. «Nad on olnud lahus oma peredest, järginud hoolikalt määratud toitumiskava ja läbinud palju vaatlusi.»

Missiooni lõpp

Missioon lõppes astronaut ja lennuoperatsioonide asedirektor Kjell Lindgreni koputusega elupaiga uksele. Neli vabatahtlikku väljusid, avaldades tänu üksteisele ja neile, kes neid toetasid. Nad jagasid teadmisi võimaliku mehitatud Marsi-missiooni ja elu kohta Maal.

Brockwell rõhutas jätkusuutlikkuse olulisust: «Olles väga tänulik, et mul oli see uskumatu võimalus elada aasta planeetaarses seikluses põneva tuleviku suunas ja olen tänulik võimaluse eest elada kasutades ressursse mitte kiiremini, kui neid saab täiendada, ja tootes jäätmeid mitte kiiremini, kui neid saab tagasi töödelda ressurssideks.»

«Me ei saa elada, unistada, luua ega avastada märkimisväärse ajaraamiga, kui me neid põhimõtteid ei järgi. Kuid kui me seda teeme, saame saavutada ja säilitada hämmastavaid ja inspireerivaid asju, nagu teiste maailmade uurimine,» lisas ta.

Teadusohvitser Anca Selariu käsitles kinnisideed seoses Marsiga. «Miks minna Marsile? Sest see on võimalik,» ütles ta. «Sest kosmos suudab ühendada ja tuua meis esile parima. See on üks määrav samm, mille «maailmainimesed» teevad, et valgustada teed järgmiste sajandite suunas.»

Allikas: Johnsoni Kosmosekeskus, NASA ja Interesting Engineering

Tagasi üles