5 kohta maailmas, kuhu tavainimest ligi ei lasta

teadus.postimees.ee
Copy
Teravmägede seemnepank
Teravmägede seemnepank Foto: Wikimedia Commons

Area 51 ei ole ainus koht, mida hoitakse salajas ja kuhu keegi kõrvaline siseneda ei tohi. Tegelikult on maailm selliseid rangelt valvatud kohti täis, kuhu sisenemine on keelatud ja koguni karistatav, kas enda ohutuse või mõne saladuse hoidmise huvides. Siin on viis kõige salapärasemat paika, kuhu ei lubata siseneda.

Põhja-Sentineli saar

Põhja-Sentineli saar.
Põhja-Sentineli saar. Foto: Wikimedia Commons

India ookeanis Bengali lahes asuv Põhja-Sentineli saar on koduks maailma kõige isoleeritumale inimrühmale. Üks vähestest allesjäänud kontaktivälistest hõimudest, sentinelid on võõraste suhtes väga vaenulikud ja valvavad oma väikest, džungliga kaetud saart surmava jõuga.

Põhja-Sentineli saar on ehk Andamani saartest kõige kuulsam, kuna on saanud tuntuks tänu mitmetele hukatuslikele ja läbimõtlematutele katsetele seda paradiislikku paika külastada. Viimane neist juhtus 2018. aastal, kui Sentineli elanikud tapsid nende saarele läheneva Ameerika misjonäri, kes ilmselt kavatses neid kristlasteks pöörata.

Tegelikult on sentineli rahvas tark, et ta on külastajatele nii ägedalt vastu, sest viiruste ja muude haigustekitajate sissetoomine lääne poolt võib isoleeritud hõimu, kellel puudub immuunsus nende haiguste vastu, kergesti hävitada. Seetõttu patrullib India rannavalve praegu kõigi kaitseks Bengali lahe vetes, keelates rangelt kõik külastused Põhja-Sentineli saarele.

Vatikani salajane arhiiv

Vatikani arhiivid.
Vatikani arhiivid. Foto: GUGLIELMO MANGIAPANE

17. sajandi alguses rajatud Vatikani salajane arhiiv - mis 2019. aastal nimetati ümber Vatikani Apostlikuks Arhiiviks - ehitati kõigi paavstide isiklike dokumentide hoidmiseks. Enam kui 250 aastat jäid need dokumendid täielikult suletuks, kuid 1881. aastal leevendas paavst Leo XIII lõpuks teatud piiranguid, lubades valitud grupile katoliiklastest teadlastele juurdepääsu arhiivile.

Tänase päevani on sissepääs arhiivi kõigile turistidele ja ka ajakirjanikele keelatud. Ainult väga väike arv hoolikalt akrediteeritud usuteadlasi lubatakse sisse, ja isegi neil on keelatud kogusid sirvida.

Teravmägede seemnepank 

Teravmägede seemnepank
Teravmägede seemnepank Foto: Wikimedia Commons

Ametlikult tuntud kui Svalbardi ülemaailmne seemnehoidla, asub see kaitstud rajatis Spitsbergeni saarel - kõige põhjapoolsem alaliselt asustatud koht Maal. Sügaval polaarjoone taga asuv, rahvapärase nimega viimsepäeva säilituskamber sisaldab üle 1,3 miljoni taime- ja põllukultuuriliigi seemneid kogu maailmast, mis on elutähtis varu juhuks, kui mõni loodusõnnetus peaks meie olemasolevad seemnevarud hävitama.

Rajatis asub rohkem kui 100 meetri kõrgusel kalju sees ja on ehitatud nii, et see peab vastu maavärinatele, tuumarünnakutele ja merevee taseme tõusule. Samuti on see tugevalt kaitstud mikroobide ja muude soovimatute külastajate, sealhulgas inimeste eest.

Brasiilia Ussisaar

Ilha da Queimada Grande
Ilha da Queimada Grande Foto: Wikimedia Commons

Ilha da Queimada Grande - tuntud ka kui Ussisaar - eraldus Brasiilia mandrist umbes 11 000 aastat tagasi, misjärel alustasid kohalikud maod oluliselt metsikumat evolutsioonilist teed kui nende mandripoolsed kolleegid. Lõpuks kujunesid neist väga ohtlikest maduist sellised, mida me praegu teame kui kuldseid odapeamadusid (Bothrops insularis), mille mürk võib sulatada inimese liha ja nahka, mille tagajärjel tavaliselt sureb inimene juba tunni aja jooksul.

Bothrops insularis
Bothrops insularis Foto: Wolfgang Wuster

Legendi kohaselt oli saare viimane alaline elanik majakavaht, kelle kogu pere olevat 1920ndatel aastatel oma naabrite bothropside poolt tapetud. Sellest ajast alates on maod saare täielikult vallutanud. Mõnedes raportites väidetakse, et nüüd on igal saare ruutmeetril üks madu.

Arvestades kohaliku elustiku põhjustatud ohte, ei tahaks keegi terve mõistuse juures Ilha da Queimada Grande't külastada - isegi kui see oleks lubatud. Selgetel põhjustel on Brasiilia valitsus seega keelanud kõigil siseneda Ussisaarele, kuigi mõnedel teadlastel on lubatud madu uurida, tingimusel, et neil on kaasas arst.

Siioni Püha Maarja kirik

Siioni Maarja kiriku Seaduselaeka koopia.
Siioni Maarja kiriku Seaduselaeka koopia. Foto: Wikimedia Commons

Legendi kohaselt hoitakse Etioopias Aksumis asuvas kirikus Seaduselaegast (Ark of the Covenant) milles on seadusetahvlid kümne käsuga, mille Mooses Jehoovalt sai. Selle religioosse reliikvia valvuritel on keelatud selle kõrvalt hetkekski lahkuda ja nad on väidetavalt välja õpetatud paljaste kätega tapma igaühe, kes üritab sinna siseneda.

Tõenäoliselt on Siioni Maarja kirikust leiduv austusväärne ese laeka koopia, mis võib tegelikult eksisteerida, aga ka ei pruugi eksisteerida. Kuna aga keegi käesoleval ajal elus olev inimene ei ole saanud luba kirikusse siseneda, on raske kindlalt öelda, mida täpselt seal valvatakse.

Allikas: iflscience.com

Tagasi üles