Norras alustati ülehelikiirusega ründerelva loomisega

teadus.postimees.ee
Copy
Kunstniku renderdus tulevasest ülehelikiirusega raketist.
Kunstniku renderdus tulevasest ülehelikiirusega raketist. Foto: Kongsberg

Kongsberg Defence & Aerospace sõlmis lepingu Norra kaitseressursside ametiga (Norwegian Defence Materiel Agency ehk NDMA), et juhtida innovaatilise Saksa-Norra ülehelikiirusega ründeraketi (Supersonic Strike Missile ehk 3SM) esmast arendusetappi. Eeldatakse, et see järgmise põlvkonna raketisüsteem paigutatakse mereväe laevadele aastaks 2035.

Lepingu mahuks on kuni 1,5 miljardit Norra krooni (umbes 132 miljonit eurot), mis rõhutab ühtlasi ka sellise raketitehnoloogia strateegilist tähtsust kaitsevõimekuse säilitamisel ja tugevdamisel. Kongsberg Defence & Aerospace'i president Eirik Lie rõhutas projekti koostöist olemust. «3SM raketiprojekt näitab, kuidas piiriülene ja tööstuslik koostöö aitab tugevdada Norra, Saksamaa ja teiste liitlasriikide kaitsevõimekust. Tihe koostöö tööstuse, ametivõimude ja teadusasutuste vahel loob aluse innovatsioonile ja töökohtade loomisele, säilitades samal ajal meie positsiooni maailma juhtiva raketitootjana,» ütles Lie.

Kongsberg on määratud selle ambitsioonika projekti juhtivaks tööstuspartneriks, kuhu annavad olulise panuse ka Saksa ja Norra tööstuspartnerid, sealhulgas Diehl Defence ja MBDA Deutschland. Lisaks mängivad arendusprotsessis kriitilist rolli Norra kaitseuuringute keskus (Norwegian Defence Research Establishment ehk FFI) ja kosmose ning kaitsetööstusettevõte Nammo.

NDMA direktor Gro Jære tõstis esile Norra raketiarenduse ajaloolist konteksti ja tulevikupotentsiaali: «Norral on pikk ajalugu uute raketisüsteemide väljatöötamisel ning on oluline, et säilitaksime ja arendaksime edasi olemasolevaid teadmisi ja positsiooni, mis Norrale raketitehnoloogias kuulub. Kongsberg Defence & Aerospace'i uueks lepingupartneriks ja tööstusliidriks määramine on oluline samm võimsa uue relvasüsteemi arendamisel meresihtmärkide ründamiseks. Kongsbergil on selles valdkonnas ulatuslik ja märkimisväärne kogemus.»

Supersonic Strike Missile (3SM) on loodud tõhusa ja uue laevadevastase relvana, mis tugevdab suveräänsust ja territoriaalset terviklikkust, suurendades relvajõudude heidutusvõimekust ja parandades nende suutlikkust rünnata kaugsihtmärke. See on mõeldud kasutamiseks nii Norra kui Saksamaa mereväe laevadel, samuti arendatakse seda kasutamiseks teiste NATO riikide ja lähimate liitlaste poolt.

Kongsbergi raketiarendus on hästi tuntud – 2000. aastatel välja töötatud mereväe ründerakett (Naval Strike Missile ehk NSM) on nüüd kasutusel 13 riigis, sealhulgas Norras, Saksamaal ja USAs. Uus 3SM süsteem täiendab NSMi, pakkudes moodsas meresõjas tugevat ja mitmekülgset arsenali, kui see 2030. aastate keskel operatiivseks muutub.

Allikas: Army Recognition

Tagasi üles