NASA astronaudid kohtusid Kuul tavatu olendiga (2)

teadus.postimees.ee
Copy
Astronaudid kohtusid kuukõnni simulatsioonil lehmaga.
Astronaudid kohtusid kuukõnni simulatsioonil lehmaga. Foto: NASA

2026. aasta septembris loodab NASA üle 50 aasta saata esimesed astronaudid Kuu pinnale osana Artemis III missioonist. See väga ambitsioonikas ettevõtmine nõuab kosmoseagentuurilt palju - see hõlmab arvukaid töövõtjaid ja logistikat.

Ettevalmistused on juba pikka aega käimas. Hiljuti simuleerisid NASA astronaudid Kate Rubins ja Andre Douglas mitmeid «kuukõnde» Põhja-Arizona kõrbes, mille tulemusena sai kosmoseagentuur sel nädalal jagada inspireerivaid ja mõnevõrra lõbusaid fotosid.

NASA fotodelt võib näha, kuidas duo kohtus lehmaga.

Selle asemel, et kanda täielikult rõhu all skafandreid – mille selga panemine on tõenäoliselt väga keeruline manööver – kandsid nad varustusega seljakotte ja liikumist piiravate skafandrite makette, mis kaalusid 32 kilogrammi, tehes neist ka ebatavalise foto.

Traditsiooniliselt on NASA Apollo missioonide ajal kasutatud skafandreid osutunud äärmiselt raskesti liigutatavaks, muutes haaramise ja põlvitamise kurikuulsalt ebamugavaks, eriti Kuu vähendatud gravitatsiooni tingimustes.

Meeskonnad läksid isegi nii kaugele, et simuleerisid päikeseloojangut ja -tõusu, kasutades selleks äärmiselt eredat prožektorit. NASA selgitab, et Kuu lõunapoolusel «liigub Päike silmapiiril, puudutades pinda nagu lauale asetatud taskulamp».

«Öösimulatsioonid näitavad meile, kui raske on astronautidel pimedas navigeerida,» selgitas NASA mineraloog Cherie Achilles. See pidavat olema üsna silmiavav.

Uudishimulikud vaatajad

Samal ajal, kui astronaudid analüüsisid kohalikku keskkonda, vaatasid uudishimulikud lehmad paari.

Loomulikult ei ole Kuul lehmi, teatas NASA abivalmilt, jagades pilti uudishimulikust härjast, kes vahtis kahte astronauti.

Kaks astronauti pidid ka simuleeritud kuukivi kohta kogutud andmeid lähedalasuvale meeskonnale saatma. Artemis III missiooni ajal plaanib NASA kasutada oma Kuu-uurimise orbiiteri kogutud andmeid, et pakkuda astronautidele üksikasjalikku geoloogilist kaarti.

Missiooni osas on kosmoseagentuuril siiski veel palju teha. Esiteks ei ole ükski astronaut veel startinud kosmosesse agentuuri Orion-kosmoselaevaga.

Pinnale jõudmiseks loodab NASA kasutada SpaceXi Starship kosmoselaeva, mis on seni jõudnud orbiidile ainult üks kord ilma meeskonnata ja ei ole veel suutnud edukalt Maale maanduda, rääkimata Kuust.

Allikas: Futurism

Tagasi üles