Väike aga tubli tulekustuti Rootsist, mis ei riku asju ära

teadus.postimees.ee
Copy
Foto: maussafety.com

Rootsis valmistatud Maus Fire Suppressor on umbes 24,5 cm pikk ja 5 cm läbimõõduga ning sarnaneb suuruselt taskulambiga, mis teeb sellest kõige pisema saadaoleva tulekustuti. Erinevalt tavapärastest tulekustutitest, mis vajavad regulaarset hooldust, ei nõua see tulekustuti sellist tähelepanu ja võib viis aastat muretult sahtlis või pagasiruumis lebada.

Tulekustuti aktiveerimiseks tõmmatakse sangast ja vajutatakse nuppu, mis käivitab pürotehnilise reaktsiooni, tekitades umbes üheksa sekundit kestva jaheda, mittetoksilise kaaliumsuitsu joa, mis ulatub kuni kolme meetri kaugusele. Kaaliumioonid suitsus seovad end õhus olevate hapniku, vesiniku ja hüdroksiidi radikaalidega, katkestades põlemisprotsessi ja kustutades enamiku algstaadiumis tulekahjusid.

Kui olukord on ohutu, tuleb ruumi lihtsalt suitsust puhtaks tuulutada. Erinevalt vahu- või pulberkustutitest, mis võivad tekitada palju pahandust ja kahjustada elektroonikat, kaob Mausi kustutusgaas jäljetult, jättes maha ainult tule tekitatud kahju.

Mausi spetsialist Nicholai Allen selgitab, et tegemist on mittetoksilise, kaaliumi baasil valmistatud suitsuga, mis ei jäta pulbrilist jääki ega kahjusta mootoreid ega seadmeid. Need tulevad toime erinevates olukordades, sealhulgas rasva-, mootori-, serveriruumi ja akupõlengute olukordades.

Liitiumakude põlengute puhul on oluline see, et tavalised tulekustutid ei pruugi akupõlengute korral aidata, kuna akud tekitavad põlemisel ise hapnikku.

Mausi tulekustutit on ohutu kasutada suletud ruumides, kuna see ei eemalda hapnikku ega ole toksiline, erinevalt mõnest teisest gaasil põhinevast tulekustutist, mis võib kahjustada kopse või tekitada püsivaid kahjustusi.

Foto: maussafety.com

Tulekustutit saab kasutada käsitsi, suunates selle otse tulekoldele, või visata see «tulekustutusgranaadina» põlevasse autosse, haagissuvilasse või väikesesse ruumi, kus see kiiresti tule kustutab.

Maus toodab ka automaatseid «Stixx» seadmeid, mis on paigaldatavad mootoriruumi, serveriruumi, akude laadimisjaama või muudesse suletud tubadesse. Need aktiveeruvad automaatselt, kui temperatuur tõuseb üle 180 °C, kustutades tulekahju kaaliumiga.

Maus Fire Suppressor on USAs saadaval piiratud koguses Lowe's kauplustes pilootprogrammi raames hinnaga 114 USA dollarit. Mausi automaatsed tulekustutusribad on juba integreeritud vähemalt ühe suurema autotootja sõidukitesse ja läbirääkimised käivad teiste tootjatega.

Nicholai Allen rõhutab, et Maus ei soovi asendada praegu kasutusel olevaid tulekustuteid, vaid soovib pakkuda täiendavat tehnoloogiat, mis võib vähendada kahju, kuna see ei jäta pulbrilist jääki ega kahjusta mootorit ega elektroonikat.

Allikas: newatlas.com

Tagasi üles