Mis mahub teie ellu peale mikrobioomiuuringute?
Mulle on pere väga oluline. Meil on teadlasperekond, kolm last. Väga-väga meeldib raamatuid lugeda, aega leiab selleks kõige rohkem suvel. Meil on suvekodu Võrumaal Karula rahvuspargis looduse keskel. See on selline laiendatud suvekodu, kus ei puhka mitte ainult oma pere, vaid ka abikaasa vanemad ja tema õe pere. Segasumma suvila nagu paljudel eestlastel.
Aeg-ajalt teises elurütmis viibida on ülioluline. Ütlen enda uurimisrühma inimestele alati, et elus peab lisaks teadusele olema veel teine pool: kas teed trenni või huvitud millestki muust. Teadlasena on kerge lõputult enda asjade kallal nokitseda ja eduelamusi on vähe.
Käisin just teatris ja mõtlesin, et näitlejal on tavaliselt edumoment iga etenduse lõpus, kui kõlab aplaus. Teadlase edumoment on see hetk, kui ta teeb avastuse, kuid tulemuse avaldamine artiklina võib võtta kaua aega. Edu ja head elamused pole igapäevased ja seega võiks teaduse kõrval olla midagi muud, mis positiivse laengu annab. Olgu see siis pere, head sõbrad või tore hobi. See aitab tasakaalus olla ja toime tulla ka praeguse keerulise ajaga.
ELIN ORG
❚ Sündinud 5. märtsil 1974
❚ 1992. aastal asus Tartu ülikoolis (TÜ) õppima bioloogiat.
1997 kaitses TÜ molekulaar- ja rakubioloogia instituudis (MRI) biotehnoloogia bakalaureusetöö ning 2000 samas ülikoolis molekulaarse biomeditsiini magistritöö
❚ 2006. aastal kaitses biomeditsiini valdkonnas doktoritöö „Alleelse aheldatuse (LD) struktuuri uurimine Euroopa populatsioonides ja selle rakendused geneetilistes assotsiatsiooniuuringutes“
❚ 2003–2004 külalisteadur Saksamaal Münchenis Helmholtz Zentrumi inimesegeneetika instituudis
❚ 2005–2009 erakorraline teadur TÜ MRI-s professor Maris Laane uurimisrühmas, aastatel 2009–2011 vanemteadur
❚ 2011–2015 järeldoktorantuur Ameerikas California ülikoolis Los Angeleses (UCLA)
❚ 2015–2020 vanemteadur TÜ genoomika instituudi Eesti Geenivaramu teaduskeskuses, kus rajas oma uurimisrühma
❚ 2021–2023 TÜ genoomika instituudi genoomika-mikrobioomika kaasprofessor, alates 2023. aastast mikrobioomika professor
❚ Alates 2024. aastast Eesti Geenivaramu teaduskeskuse juht ja genoomika instituudi asedirektor
❚ Tema juhendusel on kaitsnud kaks doktoritööd ja seitse magistritööd; praegu juhendab kuut doktoranti
❚ Tema osalusel on valminud üle 60 kõrgeima taseme ehk 1.1-klassi artikli; Clarivate Analyticsi andmetel valitud 2022. ja 2023. aastal maailma ühe protsendi enim viidatud teadlaste hulka
❚ Naissoost tippteadlaste portaali AcademiaNet liige
❚ Pälvinud Marie Skłodowska-Curie individuaalgrandi (2013), Euroopa molekulaarbioloogia organisatsiooni (EMBO) uurimisgrupi loomise grandi (2017) ning hulga Eesti ja Euroopa Liidu teadusgrante
❚ Abikaasa Tõnis Org on samuti teadlane, peres kasvab kolm last. Vaba aega meeldib veeta perega reisides, raamatuid lugedes ja sõpradega suheldes.
Intervjuu ilmus ajakirja Horisont juuni-juuli numbris.