No mis need siis on? Tehiskaaslane leidis kosmosetühjuses hulkuvad planeedid

Copy
Euclid kosmosteleskoobi eesmärgiks on vaadata kaugele ja laialt, et vastata mõnele meie universumi põhiküsimusele: mis on tumeaine ja tumeenergia? Millist rolli mängisid nad kosmilise võrgu moodustamisel? Kavatsetakse kaardistada miljardeid galaktikaid ja muu hulgas on sellle nüüd ette jäänid tervelt seitse hulkuvat ja ilma tähesüsteemita planeeti.
Euclid kosmosteleskoobi eesmärgiks on vaadata kaugele ja laialt, et vastata mõnele meie universumi põhiküsimusele: mis on tumeaine ja tumeenergia? Millist rolli mängisid nad kosmilise võrgu moodustamisel? Kavatsetakse kaardistada miljardeid galaktikaid ja muu hulgas on sellle nüüd ette jäänid tervelt seitse hulkuvat ja ilma tähesüsteemita planeeti. Foto: Wikimedia Commons

Euroopa Kosmoseagentuuri (European Space Agency ehk ESA) Euclidi kosmoseteleskoop on paljastanud meie valdavalt tumeda universumi kõige üksildasemaid paiku. Nimelt on leitud tervelt seitse väga kummalist objekti, mis maailmaruumis ringi askeldavad.

Nagu agentuur pressiteates selgitab, on nende tumeainet jahtiv süvakosmose teleskoop avastanud seitse uut «rändplaneeti», mis eksisteerivad ilma tähtedeta, mis neid soojendaksid või mille ümber tiirelda.

Lisaks tumeaine ja tumeenergia olemuse mõistmisele oli Euclidi üks suuremaid eesmärke leida uusi vabalt kulgevaid planeete, mida, nagu mõned teadlased on väitnud, võib kosmoses olla rohkem kui tähti, suhtega koguni kakskümmend ühele.

Seetõttu on need unustatud maailmad teleskoopidele üldiselt nähtamatud, kuna neilt ei peegeldu tähevalgust, mis neid valgustaks, muutes nad kosmoses elu otsimiseks kõige üksildasemateks ja ebatõenäolisemateks paikadeks.

Avastamine nõuab tähelepanu

Meil pole veel otseseid vaatlusi nendest rändplaneetidest, kuid kasutades oma tipptasemel instrumente, leidis Euclid seitse sellist kummalist maailma, mida keegi enne möödunud nädalat ei teadnud eksisteerivat.

«Me kõik oleme kasvanud üles päikese all, ja seega mõte planeedist, mis lihtsalt triivib kosmoses ilma täheta oma silmapiiril, on lummav,» imestas Gavin Coleman, Londoni Queen Mary Ülikooli astronoom, kes rääkis AFP-le ESA uuest avastusest.

Kuigi Coleman ise ei osalenud selles uurimistöös, selgitas ta, et kui nendel rändplaneetidel ei ole mingit sisemist energiat, mida me veel ei mõista, on ebatõenäoline, et elu võiks seal eksisteerida.

Need muljetavaldavad leiud tulevad vähem kui aasta pärast Euclidi starti ja umbes kuus kuud pärast seda, kui teleskoop avaldas oma esimesed täisvärvilised pildid meie säravast ja salapärasest universumist.

ESA teadusdirektor Carole Mundell märkis agentuuri pressiteates, et nii uskumatud kui need esimesed pildid olid, ei üllata teine piltide partii sugugi vähem.

«Pole liialdus öelda, et tulemused, mida Euclidilt saame, on enneolematud,» õhkas Mundell.

Allikas: ESA pressiteade ja Futurism

Tagasi üles