Isejuhtiv elektrivormel FEST24 näitas Vabaduse väljakul oma võimeid

teadus.postimees.ee
Copy
Foto: William Kass

Kolmapäeval, 5. juunil sai Tallinnas näha uusimat isejuhtivat elektrivormelit FEST24, mille ehitamise taga seisab Tallinna Tehnikaülikooli ja Tehnikakõrgkooli tudengite tiim. 

Võistlustulle läheb vormel juuli keskel Hollandi etapil stardinumbriga 124, sealt edasi ootavad Eesti üliõpilasi sellised kuulsad võidusõidurajad, nagu Red Bull Ring, Hockenheim ning Varano de' Melegari Itaalias, kus eestlasi on pikka aega edu saatnud.

Eesti tiimi kuulub kokku 60 tudengit Tallinna Tehnikaülikoolist ja Tehnikakõrgkoolist.

Foto: William Kass (TalTech)

Isejuhtivat elektrivormelit FEST24 tervitasid tehnikaülikooli õppeprorektor Hendrik Voll ning Milremist Devid Liik.

Prorektor Voll ütles, et kui USAs hinnatakse tippülikoole selle järgi, kui tugev on nende ameerika jalgpalli tiim, siis Euroopa tipptehnikaülikoole hinnatakse nende vormelitiimide edu järgi. «Tehnikaülikooli ja tehnikakõrgkooli vormelivõistkond on igal aastal saavutanud ligi 1000 võistkonna arvestuses esikümne kohti. See on kvaliteedimärk, mille järgi meid tuntakse ja hinnatakse terves Euroopas.»

Devid Liik Milremist võrdles tudengivormelit Eesti riigiga – pisike, pisut tundmatu ja võimeline suurteks tegudeks. «Peame tegutsema teistmoodi, olema kavalad, haritud ja julged. Vormelitiim on täpselt seda. Näiteks Milremi Themis on algselt disainitud vormeli veteranide poolt. Ajal, kui neid lahendusi veel ei eksisteerinud. Ka nüüd jätkavad tudengivormeli veteranid meil uute tehnoloogiate ja toodete loomist, võtavad ülesandeid, mis on praktiliselt võimatud. Eesti vajab häid insenere, et olla edukad ning konkurentsivõimelised.»

FS Team Tallinna isejuhtiva elektrivormeli tiimi kapten Anna Sihvart.
FS Team Tallinna isejuhtiva elektrivormeli tiimi kapten Anna Sihvart. Foto: William Kass (TalTech)

FS Team Tallinna kapten Anna Sihvart kinnitab samuti, et tudengivormel on parim koht, kus saada praktilisi kogemusi, viia oma oskused järgmisele tasemele ning täiendada oma ülikooliteadmisi, mida kuskil mujal Eestis on pea võimatu teha. «Tänu tudengivormelile olen juba tööturul konkurentsivōimeline, vaatamata sellele, et olen alles teise aasta tudeng.»

2024. aasta tudengivormeli parameetrid:

Nelikveoline elektrivormel 4 x 35 kw

Tippkiirus 120 km/h

Kiirendus 100ni - 1,9 s

Vääne – 1489 Nm

Mass – 170 kg

Akupaki pinge – 600 V

Akupaki mahtuvus – 7,2 kWh

Aerodünaamiline survejõud tippkiirusel – 4000 N

Meeskonna peatoetaja on Milrem Robotics ning kuldsponsorid on: Harju Elekter, Skeleton Technologies, Ampler, Oshino ja GPV. Kokku panustab igal hooajal noorte inseneride arenemisse ligi sada ettevõtet Eestis.

Foto: William Kass (TalTech)

Formula Student Team Tallinn on Tallinna Tehnikaülikooli ja Tallinna Tehnikakõrgkooli andekate tudengite meeskond, kes projekteerib ja ehitab igal aastal innovaatilise vormelauto rahvusvaheliseks insenerivõistluseks Formula Student. Meeskond ühendab erinevate erialade, nagu mehaanika-, elektroonika- ja tarkvaratudengid, et arendada  tehnoloogiat ja võistelda tipptasemel. Võistluse eesmärk on pakkuda praktilist õpikogemust, edendada insenerioskusi ja esindada Eestit edukalt rahvusvahelistel ringradadel. Igal sügisel saavad mõlema ülikooli tudengid kandideerida tudengivormeli meeskonda – seda saavad teha ka need, kes sel suvel ülikoolidesse sisse saavad.

Tagasi üles