ATP on raku energiavaluuta, sest seda saab kasutada reaktsioonide juhtimiseks – näiteks valkude ehitamiseks –, mis muidu vees ei toimuks. Kuid ATP-l on ainulaadne omadus: ATP-d moodustavad reaktsioonid ise vajavad ATP-d. Teisisõnu, kui ATP-d pole juba olemas, ei ole tänapäeva elu jaoks muud viisi ATP tootmiseks. See tsükliline sõltuvus oli põhjuseks, mis sai mudelile piduriks.
Kuidas saaks seda «ATP pudelikaela» lahendada? Selgub, et ATP reaktiivne osa on märkimisväärselt sarnane ühe anorgaanilise ühendiga – polüfosfaadiga. Lubades ATP-d genereerivatel reaktsioonidel kasutada polüfosfaati ATP asemel – muutes kokku vaid kaheksat reaktsiooni – oli võimalik saavutada peaaegu kogu kaasaegne elusloodude baas-metabolism. Teadlased suutsid siis hinnata kõigi tavaliste metaboliitide suhtelisi vanuseid ja esitada täpseid küsimusi metabolismiradade ajaloo kohta.
Üks selline küsimus on, kas bioloogilised rajad kujunesid lineaarse mudelina – milles üks reaktsioon lisatakse teisele järjestikuliselt – või kui radade reaktsioonid tekkisid mosaiigina, milles erineva vanusega reaktsioonid on ühendatud uueks. Teadlased suutsid seda kvantifitseerida, leides, et mõlemat tüüpi rajad on kogu metabolismi ulatuses peaaegu võrdselt levinud.
Aga tagasi küsimuse juurde, mis inspireeris uuringut – kui palju biokeemiat on ajas kaduma läinud? «Me ei pruugi kunagi täpselt teada, kuid meie uurimus andis olulise tõendi: ainult kaheksa uut reaktsiooni, mis kõik meenutavad tavalisi biokeemilisi reaktsioone, on vajalikud, et ületada lõhe geokeemia ja biokeemia vahel,» ütleb Smith. «See ei tõesta, et kadunud biokeemia jalajälg on väike, kuid see näitab, et isegi väljasurnud biokemilised reaktsioonid saab taasavastada kaasaegse biokeemia poolt jäetud vihjetest,» lõpetab Smith.