Vaata, millise pöörase kiirusega Jaapani robot Rubiku kuubiku kokku paneb (1)

teadus.postimees.ee
Copy
Foto: X / Twitter Guinness World Records @GWR

Mitsubishi ehitatud robot püstitas uue Guinnessi maailmarekordi, lahendades Rubiku kuubiku vaid 0,305 sekundiga. See on märkimisväärne saavutus, arvestades, et inimese silmapilgutus kestab keskmiselt 0,1–0,3 sekundit.

Rubiku kuubik, mille leiutas 1970. aastatel Ungari skulptor Ernő Rubik, on üks tuntumaid kolmemõõtmelisi kombinatsioonipuslesid. Kiireim inimene suudab kuubiku lahendada veidi rohkem kui kolme sekundiga.

See rekord on aastate jooksul pidevalt paranenud. 2009. aastal püstitati ühe minuti ja nelja sekundiline rekord, aga 2016. aastal lahendati kuubik alla sekundi.

Viiest insenerist koosnev Jaapani meeskond ületas nüüd Ameerika ülikoolis püstitatud eelmise rekordi, lahendades kuubiku 0,305 sekundiga. See ületas eelmise rekordi 0,07 sekundiga.

Meeskond alustas prototüübiga tööd 2022. aasta septembris, kasutades tehnoloogiaid, mis olid esialgu välja töötatud elektriseadmete mootorite juhtmete kiireks ja täpseks paigaldamiseks. See võimaldas robotil pöörata kuubiku ühte külge 90 kraadi vaid 0,009 sekundiga.

Projekti juhtis insener Tokui Mitsubishi Electricu mootorite ja generaatorite tootmise osakonnast. Ta uuris eelmise rekordiomaniku videoid ja leidis, et Jaapani mootorid on paremad. Rekordi purustamine nõudis kiireid mootoreid ja mitmeid millisekundilisi sünkroniseeritud liigutusi.

Maailmarekordi püstitamine oli keeruline, kuna meeskonnal oli selleks aega vaid üks tund. Esimesel katsel kuubiku kokkupanek ebaõnnestus, mis sundis meeskonda kulutama umbes 20 minutit masina kohandamisele. Robotil õnnestus rekord purustada teisel katsel.

Tagasi üles