Selle meil tavalise tegevuse eest võib Ühendkuningriis saada tuhandenaelase trahvi (1)

teadus.postimees.ee
Copy
Foto: Wikimedia Commons/Aleksandr Abrosimov

Põhja-Inglismaal asuv Cumberlandi omavalitsus andis teada, et inimesed, kes korjavad rannast kaasa kivikesi, võivad nüüd saada kuni 1000 naelsterlingi suuruse trahvi.

Kuigi Ühendkuningriigis on igasuguste looduslike materjalide rannast äraviimine 1949. aasta rannikukaitseseaduses sätestatud õigusakti alusel ebaseaduslik, valmistas äsjane teade paljudele inimestele meelehärmi. Aga nagu uuringud näitavad, on erosiooni vähendamine oluline, vahendab theconversation.com

Inimesed naudivad rannas jalutamist, kuna see on lõõgastav ja meenutab ilusaid mälestusi. Kuid tihti unustatakse, et liiv ja kivid on elupaigaks paljudele olenditele ning kaitsevad inimeste eluasemeid ja infrastruktuuri merejõudude eest.

Paljud inimesed armastavad rannast kivikesi kaasa võtta, kas suveniirina või isegi aia kaunistamiseks. Rannast leitud kivide mitmekesisus ja ilu köidavad entusiaste, kes imetlevad nende erinevaid värve ja kujusid, sealhulgas neid, mis on pärit vanadelt liustikelt või lähedal asuvatelt kaljudelt.

Kuid vähesed teavad, et Ühendkuningriigis on looduslike materjalide, nagu kivid, rannast äraviimine seadusega keelatud. See keeld pärineb 1949. aasta rannikukaitseseadusest, mis takistab sadade tuhandete tonnide setete kadumist randadest.

Rannikul asuvad kallasrajad on esmaseks looduslikuks kaitseks tormide vastu, neelates ja hajutades laineenergiat ning vähendades ohtu, et lained kahjustavad rannavalle või kaljusid.

Kuigi üksikisiku poolt rannast võetud kiviklibu ei pruugi oluliselt mõjutada ranna üldmahtu, võib paljude inimeste tegevus kokku tuua märkimisväärse mõju. Seetõttu viiakse läbi pidevaid uuringuid, et mõista, kui oluline on setete paigalhoidmine üleujutuste ja erosiooni ennetamiseks ning kuidas kivirannad lainetele ja tormidele vastu peavad.

Tüll rannal pesitsemas.
Tüll rannal pesitsemas. Foto: Andy Beech
Tagasi üles