Meie ja neandertallaste ühine esivanem elas umbes 600 000 aastat tagasi. Neandertallased arenesid Euroopas, samal ajal kui meie vahetumad esivanemad Aafrikas, enne kui mitmel korral hiljem Euraasiasse välja rändasime.
Neandertallased surid välja umbes 40 000 aastat tagasi. Meie asustasime maailma ja jätkame õitsengut. Kaua on arutletud, kas see erinevus tuleneb keele ja mõtlemise erinevustest?
Aju arhitektuuri eripärad
Tõendid osutavad olulistele erinevustele meie ja neandertallaste ajudes, mis võimaldasid tänapäeva inimestel (Homo sapiens) arendada abstraktseid ja keerulisi ideid läbi metafooride – see on võime võrrelda kahte omavahel mitteseotud asja. Selleks pidime aju ülesehituselt neandertallastest oluliselt erinema.
Mõned eksperdid tõlgendavad skeletti ja arheoloogilisi tõendeid sügavalt erinevatena, teised aga ei leia eriti mingeid olulisi erinevusi. Kolmandad pooldavad hoopis keskteed.
Uued avastused ja analüüsid
Hoolimata lahkarvamustest, mis on tingitud luude ja leitud esemete tõlgendamisest, on hiljutised arheoloogilised avastused aidanud meil neandertallaste mõistusest palju selgema pildi luua.
Uus anatoomiline tõendusmaterjal näitab, et neandertallastel olid hääletraktid ja kuulmisteed sarnased meie omadega, mis viitab, et nad olid võimelised kõnelema.
Nende geenide leidmine meie genoomis viitab mitmele paaritumisepisoodile, mis omakorda näitab tõhusat suhtlust ja sotsiaalseid suhteid liikide vahel.
Tehnilised oskused ja sümbolid
Neandertallaste puust odade ja vaikude kasutamine tööriistade valmistamiseks näitab nende üsna häid tehnilisi oskusi. Linnuküünistest ripatsid ja tõenäoline sulgede kasutamine kehakaunistustena viitavad mingile sümboolikale, samuti geomeetrilised graveeringud kividel ja luudel.