Üleujutused Keenias on viinud aga tuhanded pered olukorda, kus nad ei saa enam oma lapsi kooli saata. Noortel, kellele on iga päev haridust arvel, on see kriitilise tähtsusega.
Katki on infrastruktuurid, mis ühendavad maakondi ja teevad koolidele ligipääsu võimatuks ning hävinud on ka koolimajad ja lisahooned. Üks asukoht, mis alati üle ujutub on Ahero maakond, kus Mondo viib ellu Keskkonnainvesteeringute Keskuse toetatud keskkonnaprojekti ning üht digiprojekti. Ilmaolud on piirkonnas juba varemgi end looduse kroonina näidanud ning koolide katuseid lennutanud, nüüd on üle ujutatud põrandada ja väljakud. Üleujutuste tagajärjel väheneb puhta vee kättesaadavus ja levima hakkavad haigused.
Lapsevanemad ja õpetajad on ahastuses, sest pole teada, millal abi nendeni jõuab. Riigijuhtidele heidetakse ette kriisiks valmisoleku puudumist, kuid kes peaks tegelikult vastutama probleemide eest, mille on põhjustanud rikkamad riigid teiste arvelt elamise ja tarbimisega?
Vastus sellele küsimusele pole lihtne, kuid selge on see, et täna kannatavad kliimamuutuste tagajärjel need lapsed, emad, erivajadustega inimesed, noored ja paljud teised globaalse lõuna inimesed, kes pole kliimamuutuseid ise põhjustanud. Siinkohal räägimegi kliimaõiglusest, mis juhib tähelepanu, et kliimamuutustega on lisaks loodusteadustele tugevalt seotud ka eetilised ja õiguslikud küsimused.
Kuigi alati ei pruugi meile nii tunduda, siis meil Eestis on paljud asjad väga hästi ning oleme ühiskonnana jõudnud sinna, kus saame teisi vajadusel aidata. Kisumu piirkonna naisteühistud rõõmustasid vihma üle, sest see tõotas neile saaki, millest ise elada ja võimalusel ka lisatulu teenida. Oodatud vihm uhtus aga lisaks toidule ja rahale ära meelerahu ja kindluse tuleviku suhtes. Teame Mondos, et need kogukonnad on sitked ja nutikad ning otsivad alati uusi lahendusi. Saame neid toetada, aidates neil neid lahendusi ellu viia. Olgu selleks siis uute nutikate põllumajanduslahenduste tutvustamine, laste koolitasude koormuse kandmine või näiteks tibude soetamine kanade ja munadega sissetuleku loomiseks.
Pikem intervjuu Egle Küngase ja Hanna-Marta Lungega on järelkuulatav Kuku Raadio keskkonnasaate Ilmaparandaja 25. mai saatest.