/nginx/o/2017/05/16/6669895t1hb5bb.jpg)
17. mail 1970 asus Norra etnoloogi ja seikleja Thor Heyerdahli eestvedamisel valmistatud papüüruslaev Ra-II teele üle Atlandi ookeani ja pärast 57 päeva kestnud merereisi jõudsid rändajad õnnelikult sihtpunkti Barbadosel.
Heyerdahli Ra-Iga juhtunud äpardus ei heidutanud. Ta kutsus uuesti kokku meeskonna, kuhu kuulusid Norman Baker, Carlo Mauri, jaapanlane Kei Ohara, Yuri Senkevich, Georges Sourial, Santiago Geneves ning Marokost Mandane Ait Ouhanni. Lõuna-Ameerika Titicaca järve äärest pärit nelja aimaraa indiaanlase juhendamisel valmis uus papüüruslaev – Ra-II. Aimaraa indiaanlased valiti laeva ehitama sellepärast, et nemad on veel tänapäevalgi valmistanud selliseid papüüruslaevu nagu antiikses Egiptuses ja Mesopotaamias.
Papüüruslaeval, millega ta üle Atlandi reisis, kinnitas Thor Heyerdahl oma hüpoteesi, et muinasegiptuse meremehed võisid Atlandit papüüruslaevadel ületada. See tõsiasi muutis märgatavalt arusaamu Uue ja Vana Maailma võimalikest kontaktidest ja vastasmõjudest.
17. mai sündmused Eestis
1930 – Riigikogu esimees Karl Einbund külastas Saksa riigi presidenti Paul von Hindenburgi.
1936 – valiti põllumeeste konvendid.
1996 – Moskva ja Konstantinoopoli patriarhaat taastasid vahepeal Eesti Õigeusu Kiriku alluvustüli tõttu katkenud suhted ja leppisid kokku, et Eestis hakkab tegutsema kaks eri jurisdiktsiooni alla kuuluvat kirikut.
2000 – Haridusministeerium väljastas IT-Kolledžile koolitusloa.
2001 – Eesti liitus 45. riigina Antarktika lepinguga.
Ja maailmas
1606 – segaduste aeg: vandenõulased kukutasid Vassili Šuiski juhtimisel Vene tsaari Vale-Dmitri. Vale-Dmitri tapeti, tema surnukeha põletati ja tuhk tulistati kahurist välja Poola suunas.
1620 – tekkisid esimesed kirjalikud teated karussellist: osmanite Philippopolises, praeguses Bulgaaria linnas Plovdivis, olid suure ratta välisküljele kinnitatud väikesed istmed ning selle abil keerutati lapsi ringi.
1642 – Paul Chomedey de Maisonneuve asutas Uus-Prantsusmaal Ville-Marie asunduse, millest kasvas välja Montréali linn.
1656 – Vene tsaar Aleksei I Mihhailovitš kuulutas Rootsile sõja.
1792 – 24 New Yorgi maaklerit sõlmis Buttonwood Agreementi. Seda loetakse New Yorgi börsi asutamiseks.
1814 – Eidsvolli asutav kogu allkirjastas Norra põhiseaduse ning valis Christian Frederiki Norra kuningaks.
1928 – Amsterdamis avati 1928. aasta suveolümpiamängud.
1940 – Teine maailmasõda: Saksamaa väed okupeerisid Brüsseli.
1970 – üle Atlandi ookeani asus teele Thor Heyerdahli juhitav papüüruslaev Ra-II.
1987 – Iraagi hävitaja F-I Mirage tulistas kaks raketti Pärsia lahel patrullinud sõjalaeva USS Stark pihta. Surma sai 37 ja haavata 62 mereväelast.
1990 – Maailma Terviseorganisatsioon eemaldas homoseksuaalsuse rahvusvahelise haiguste klassifikatsiooni nimekirjast.
2003 – Slovakkias kaks päeva toimunud referendumil hääletas üle 90 protsendi osalenutest Euroopa Liiduga liitumise poolt.
2003 – USA armee saatis Bagdadi veel 9000 sõdurit, et võidelda Saddam Husseini kukutamise järel Iraagi pealinnas vallandunud kuritegevusega.
2009 – Esimest korda Kuveidi ajaloos pääsesid naised parlamenti, olles võitnud valimistel neli mandaati.
2009 – Leedu esimeseks naispresidendiks valiti eurovolinik ja endine rahandusminister Dalia Grybauskaitė.