LUMMAV VIDEO Taimed räägivad omavahel

teadus.postimees.ee
Copy
Taimed reageerisid selgelt ja ilmekalt, genereerides üle nende lehtede levivaid kaltsiumsignaale.
Taimed reageerisid selgelt ja ilmekalt, genereerides üle nende lehtede levivaid kaltsiumsignaale. Foto: Aratani et al., Nature Communications

Teadlased on avastanud, et taimed kasutavad õhus levivaid aineid, et suhelda ja end kaitsta. Need ained, mis on justkui taimede keel, hoiatavad naabertaimi ohtude eest. Saitama ülikooli teadlased on välja töötanud meetodi, mis võimaldab jälgida, kuidas taimed neile signaalidele reageerivad.

Taimed on ümbritsetud õhus levivate ainete peene uduga, mida nad kasutavad suhtlemiseks ja enda kaitsmiseks. Need ained tõrjuvad näljaseid taimekahjureid ja hoiatavad naabertaimi saabuvate ründajate eest. Teadlased on alates 1980. aastatest tuvastanud neid kaitsemehhanisme enam kui 80 taimeliigil. Jaapani teadlased kasutasid hiljuti reaalajas pildistamistehnikat, et jälgida, kuidas taimed õhust tulevatele häireteatele reageerivad.

Eelmisel aastal avaldatud uuringus lõid Saitama ülikooli molekulaarbioloogid süsteemi, mis kandis vigastatud taimedelt eraldunud ained nende kahjustamata naabritele. Nad kasutasid fluorestsentsmikroskoopi, et jälgida, mis juhtus, kui röövikud asetati tomatitaimede ja hariliku müürloogi (Arabidopsis thaliana) lehtedele ning kuidas see taim ohumärguannetele reageeris.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles