Uus uurimus on detailideni kirjeldanud, kuidas Siberi tohutu Batagaika kraater Maa pinda endasse neelab, laienedes kiirusega 35 miljonit kuupmeetrit aastas. Praegu on selle pikkus umbes 1 km ja laius kõige laiemas kohas 800 m. Ja see kiirus aina suureneb.
Batagaika kraater asub Kirde-Siberis Tšerski mäestikus ja see pole tegelikult kraater, vaid termokarstiline nähtus – säärast tüüpi lohk või «megasüvik», mis on tingitud maa kokkukukkumisest ja lõhenemisest igikeltsa kadumise tõttu. See avastati alles 1991. aastal, pärast seda kui maa-alune ava veelgi laienes ja tõmbas endaga kaasa suure osa külgnevat nõlva. Allpool olevast videost näete selle kasvu alates avastamisest kuni 2007. aastani.
Igikelts, hoolimata oma nimest, ei ole tegelikult püsiv; see on sisuliselt maa, mis on jäänud 0°C või külmemaks enam kui kaheks aastaks. Põhjapoolkera maismaast neljandik koosneb sellest kivikõvast külmunud mullast, mis võib ulatuda mõnest meetrist üle kilomeetri sügavuseni.
Miks tekitab Batagaika – mis asub üsna eraldatud piirkonnas Siberis – nii suurt muret?
Selle kiire laienemine on nüüd soojeneva õhutemperatuuri tõttu käivitanud positiivse tagasiside tsükli, mis tõenäoliselt ei aeglustu seni, kuni jääd, mida sulatada, jätkub.
Kui igikeltsa kiht degradeerub ehk sulab, muutub see betoonilaadsest konsistentsiga materjalist mudaseks massiks, mis ei suuda toetada pealiskihti katvat taimestikku. Kui laienduse servad sellesse kokku varisevad, kaotab see maaosa puude võrad, mis kaitsevad seda päikese (ja kuumuse) eest. Sel hetkel hakkab varem jääs säilinud orgaaniline aine lagunema ja vabastama atmosfääri süsinikku, mis omakorda soodustab atmosfääri soojenemist. See omakorda põhjustab üha suuremat igikeltsa kadu.