Ekspert hoiatab Soojem kliima ja rohkem inimesi ning sel mõrvaril on tiivad-jalad tööd täis

Copy
Sääsk imeb verd.
Sääsk imeb verd. Foto: Piqsels

Euroopa kliinilise mikrobioloogia ja nakkushaiguste seltsi ESCMID andmetel on sääskede levitatavate haiguste, nagu malaaria ja dengue, geograafiline levik viimase 80 aasta jooksul kiiresti laienenud. Praegu on üle poole maailma elanikkonnast nende haiguste ohus.

Globaalne soojenemine ja urbaniseerumine soodustavad järgnevatel aastakümnetel sääskede levitatavate haiguste puhangute levikut praegu mõjutamata piirkondadesse Põhja-Euroopas, Aasias, Põhja-Ameerikas ja Austraalias, vahendab medicalxpress.com

Barcelona superarvutuskeskuse globaalse tervise vastupanuvõime grupi juht, ICREA professor Rachel Lowe, arutles selle aasta ESCMID Global Congressil Barcelonas (27.–30. aprill) vektorhaiguste muutuva globaalse ohu ja täiustatud jälgimis- ning varajase hoiatamise süsteemide kriitilise tähtsuse üle.

ICREA professor Rachel Lowe hoiatab: «Kliimamuutusest põhjustatud globaalne soojenemine tähendab, et malaariat ja denguet võib leida rohkemates piirkondades, kus puhangud toimuvad aladel, kus inimesed on tõenäoliselt immunoloogiliselt nõrgemad ja rahvatervise süsteemid ette valmistamata. Karm reaalsus on see, et pikemad kuumad hooajad suurendavad sääskede levitatavate haiguste leviku hooajalist akent ja soodustavad üha sagedasemaid ja keerukamaid puhanguid.»

Tagasi üles