TÕSINE MÖÖDALASK Kliimamudelitest on välja jäänud üks süsinikuallikas ja seal on seda tuhandeid miljardeid tonne. (1)

teadus.postimees.ee
Copy
Foto: Wikimedia Commons / MKose

Teadlased hoiatavad, et keskkonnamudelid ei arvesta triljonite tonnide süsinikuga, mis on peidus mullas. Kuigi me oleme teadlikud atmosfääri ja biosfääri süsinikust, jääb muld sageli tähelepanuta. Tavaliselt mõeldakse mulla süsiniku all orgaanilist süsinikku, kuid mulla mineraalne komponent sisaldab samuti süsinikku.

Hiljuti ajakirjas Science avaldatud uuringust selgub, et mullas on rohkem mineraalset süsinikku, kui varem arvati, mis võib oluliselt mõjutada Maa süsinikuringet. Austraalias võetud üle 200 000 mullaproovi analüüsi näitas, et mulla ülemised kaks meetrit sisaldavad ligikaudu 2,3 triljonit tonni mineraalset süsinikku, mis on viis korda rohkem kui kogu maailma maismaataimestikus. Järgmise 30 aasta jooksul võib sellest vabaneda umbes 23 miljardit tonni, mille mõju Maa vetele ja atmosfäärile on raskesti hoomatav.

Mullas esineb mineraalne süsinik mitmel kujul, sealhulgas gaasina, lahustununa vedelikes või tahkete karbonaatmineraalidena, näiteks lubjakivina. Enamik mineraalsest süsinikust on tahked karbonaadid, nagu kaltsiumkarbonaat, mis annavad mullale valkjat välimust, erinevalt orgaanilisest süsinikust, mis muudab mulla tumedaks. Mineraalne süsinik koguneb rohkem kuivades ja poolkuivades keskkondades, nagu Austraalia, kus vesi viib karbonaate mullast välja.

Kommentaarid (1)
Copy

Märksõnad

Tagasi üles