No on see alles punnsilm – leiti hiiglaslike silmadega mereelukas

teadus.postimees.ee
Copy
Torrea candida on tavatult suurte silmadega mereelukas – selle harjasussi nimeks on pandud ka Vanadis, mis on Põhjala armastusjumalanna Freya lisanimi.
Torrea candida on tavatult suurte silmadega mereelukas – selle harjasussi nimeks on pandud ka Vanadis, mis on Põhjala armastusjumalanna Freya lisanimi. Foto: Kopenhageni ülikool

Hämmastav avastus merepõhjast: see on uss, kes näeb nagu imetaja. Kopenhaageni ja Lundi ülikooli teadlased on avastanud haruldaselt terava nägemisega harjasussi, kelle silmad on võrreldavad imetajate ja kaheksajalgade omadega. Need mereelukad võivad kasutada ainult neile nähtavat UV-valgust ja see viitab «salajasele keelele», millega nad omavahel suhtlevad.

Vahemere harjasuss Vanadis paistab silma oma tohutute silmadega, mis on proportsionaalselt suuremad kui ükskõik millise teise tuntud olendi omad. Kui inimese silmad oleksid kehaga samas suhtes, vajaksime nende kandmiseks ratastel käru ja tugevaid käsi: silmad kaaluksid oma sadakond kilo. See läbipaistev olend, kelle silmad meenutavad hiiglaslikke punaseid õhupalle, elab Itaalia Ponza saare lähistel.

Anders Garm Kopenhaageni ülikoolist ja Michael Bok Lundi ülikoolist uurisid, miks on sellel peaaegu nähtamatul olendil arenenud nii suured silmad. Nad avastasid, et Vanadise nägemine on erakordselt terav, võimaldades tal märgata ja jälgida väikeseid objekte. See on esmakordne leid, kus sellist detailset nägemisvõimet on täheldatud väljaspool selgroogseid, lülijalgseid ja molluskeid. Uuring näitas, et ussi nägemine on võrreldav hiirte või rottide omaga vaatamata selle lihtsale organismile ja tillukesele ajule.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles