NEW SCIENTIST Mobiiliakud kestavad palju kauem, kui on rohkem 5G maste

, New Scientist, kaasautor
Copy
4G, 5G ja 6G antennidega mobiilimast Saksamaal. Kui praegu peab see kiirgama palju igas suunas, siis väiksemate mastide ja tihedama vürguga saaks energiat kokku hoida nii võrgus kui mobiiltelefonis, näitasid teadlased.
4G, 5G ja 6G antennidega mobiilimast Saksamaal. Kui praegu peab see kiirgama palju igas suunas, siis väiksemate mastide ja tihedama vürguga saaks energiat kokku hoida nii võrgus kui mobiiltelefonis, näitasid teadlased. Foto: Michael Gstettenbauer / IMAGO / Scanpix

Uue põlvkonna 5G võrgu mobiilimastide arvu suurendamine võib tähendada hoopis mobiilsidevõrgu üldise energiakasutuse vähenemist kuni kahe kolmandiku võrra ja pikendab nutitelefonide aku kasutusaega 50 protsenti.

Mobiilivõrgu signaale edastatakse tavaliselt kõrgetest mastidest igas suunas, seega kulub väga palju energiat neeldumise, peegelduste ja hajumise tõttu. Kuid on ka energiasäästlikum lahendus.

Agrim Gupta ja tema kolleegid California ülikoolist San Diegos kasutasid avatud lähtekoodiga tarkvara, et simuleerida edastusi tugijaamadest nutitelefonidesse ja testisid erinevaid võrkude seadistusi päris linnaolukordades 3D-mudelitega. Nende eesmärgiks oli säilitada hea leviala katvus, vähendades samal ajal energiatarbimist.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles