Britid katsetavad asfaldipragusid lappivat robotit – kas kuluks ka meie tänavatele ära? (1)

teadus.postimees.ee
Copy
Robotsõiduk on võimeline avastama väiksemaid pragusid pinnases ja neid ka täitma, et hoida ära aukude teke.
Robotsõiduk on võimeline avastama väiksemaid pragusid pinnases ja neid ka täitma, et hoida ära aukude teke. Foto: Hertfordshire County Council / FB

Asfaldiaugud tänavatel on nuhtlus, olgu tegemist jalgratturi või autojuhiga. Nende parandamine on aeganõudev ja kallis töö.

Ühendkuningriigis on aga edukalt testitud iseseisvalt töötavat masinat, mis suudab teekattele tekkinud praod tuvastada ja kinni lappida enne, kui need aukudeks arenevad.

Säherdune robot võib tulevikus märgatavalt aega ja raha kokku hoida, kirjutab Newatlas.com.

Liverpooli ülikooli inseneriteaduskonna nelja-aastane uurimistöö viis 2020. aastal välja eraldi ettevõtte loomiseni, mille eesmärgiks on arendada tehisintellektil põhinevat robotiseeritud hooldussüsteemi teede pragude ja aukude iseseisvaks avastamiseks ja parandamiseks. Projekt sai 2021. aastal Suurbritannia valitsuse innovatsiooniagentuuri Innovate UK toetust.

Robotiz3d arendab oma teeparandussüsteemis (ARRES) kolme tehnoloogiat. Eelmisel aastal turule tulnud ARRES Eye on mõeldud paigaldamiseks sõidukitele nagu bussid, prügiveoautod ja teehooldusmasinad. Liikudes mööda linna ringi, otsib süsteem teedel märke teekatte pragunemisest, määrab nende tõsiduse astme ning liigitab need, enne kui tulemused kesksesse andmebaasi edastatakse.

Kommentaarid (1)
Copy
Tagasi üles