Selliselt on iga teadusuuring nagu jäämägi, kus pealispinnalt nähtavad andmed ja eetikaga seotud küsimused moodustavad vaid väikese osa teadusuuringu tervikpildist. Näiteks kui mõtleme kasudest, siis teaduslikult kõrgetasemeliste ja praktiliselt väärtuslike teadustulemuste saamisele on eelnenud mahukas ettevalmistav töö. Kui mõtleme kahjudele, siis üksiku väärkasutuse tagajärjel võivad kannatada andmesubjektid, uurimisvaldkonna maine võib saada kahjustatud ning inimeste isiklik karjäär rikutud.
Tänapäeval on eetilisest aspektist teaduse hindamine muutunud palju keerukamaks kui 80 kuni 100 või isegi paarkümmend aastat tagasi. Varem hinnati eelkõige meditsiiniuuringute läbiviimise eetilisi riske ja selles juhinduti inimuuringute eetika põhimõtetest, mis tulenesid Helsingi deklaratsioonist. See rõhutab, et teadusuuringud peavad austama igat indiviidi, tagama enesemääramisõiguse ja andma uuritavatele võimaluse teadlikult otsustada, kas nad soovivad uuringutes osaleda.
Lisaks üksikisiku heaolule ja ühiskondlikule kasule tuleb teadusuuringute kavandamisel arvesse võtta keskkonna kaitsmist, samuti peame olema teadlikud uuringutega seotud majanduslikest ja poliitilistest kasudest ja võimalikest kahjudest. Kui kaalume kasusid ja kahjusid, siis sageli ristuvad vastandlikud eesmärgid ja huvid, mis muudab teadusuuringute eetiliste aspektide hindamise keeruliseks.
Eetikaga on keerulised lood
Enamik institutsionaalseid juhiseid ja koodekseid käsitlevad uuringu eetilisi küsimusi protseduuriliselt. See lähenemine on väga väärtuslik, kuid eeldab, et eetilist käitumist saab mõõta ja standardiseerida üheselt. Helsingi deklaratsiooni mõjutusel ja meditsiinieetika pärandina on sellise protseduurilise eetika alustalaks arusaam, et inimõigusi, näiteks privaatsust ja võrdset kohtlemist, saab kõige tõhusamalt tagada, järgides anonüümsuse, konfidentsiaalsuse ja teadliku nõusoleku põhimõtteid. Need on äärmiselt olulised põhimõtted, mida tuleb kindlasti järgida uuringute kavandamisel ja läbiviimisel, et vältida kahju.