Katoliiklik Euroopa oli lõhestunud ega võtnud Osmani türklaste ohtu vajaliku tõsidusega. Ristisõdade õhin oli jahtunud, ka ei peetud õigeusklikke kreeklasi päris omadeks. Inglismaa ja Prantsusmaa olid hõivatud Saja-aastase sõja viimase vaatusega, paavstil olid näpud põhjas, Saksa-Rooma keisririik aga nõrk, killustunud ning koormatud sisemiste probleemidega. Tänapäeva geopoliitilist slängi kasutades ei tahetud türklasi ka liialt provotseerida. Nii mõnedki mõtlesid, et mis seal ikka, kauge ja võõras mure.
Eksiti muidugi rängalt – Konstantinoopoli vallutamine avas türklastele rohelise tee Balkani hõivamise lõpuleviimiseks ning edasitungiks põhja ja loode suunas. Juba 1456. aastal olid türklased Belgradi piiramas, 1526. aastal vallutasid nad Buda, 1529. aastal piirasid esimest korda Viini. Märkimisväärne osa Euroopast langes sajanditeks moslemite võimu alla. Seda suppi helbitakse senini, näiteks endise Jugoslaavia aladel.
Rahal ei ole rahvust
Konstantinoopoli piiramisel kirjutas oma nime süsimustade tähtedega Euroopa ajalukku üks mõistatuslik mees Ungarist, kelle nimi oli Orbán. Tal oli silmapaistev roll nn Teise Rooma vallutamisel ja 1000-aastase impeeriumi purustamisel.
Enne Konstantinoopoli piiramist oli teada, et türklased suudavad valada keskmise suurusega suurtükke, kuid nende tegelik arsenal tuli kaitsjatele halva üllatusena. Türklased kasutasid piiramisel kokku erinevatel hinnangutel 12 kuni 62 suurtükki. Aga üks neist oli tolleaegne imerelv, tehnoloogia viimane sõna – hiigelsuurtükk ehk bombard, pommiheitja – mille valas türklaste jaoks ungarlasest relvameister Orbán (mõned on arvanud, et tegu oli hoopis sakslasega). Relv oli 27 jalga (8,2 meetrit) pikk, kaalus 15–20 tonni ja suutis tulistada 600 naela (270 kilogrammi) kaaluva kivikuuli rohkem kui miili (1,6 kilomeetri) kaugusele.