«Valitsused tõstavad fosiilkütuste tootmises sõna otseses mõttes panuseid, mis tähendab häda inimestele ja planeedile,» ütles ÜRO peasekretär António Guterres. «Me ei saa käsitleda kliimakatastroofi, tegelemata selle juurpõhjusega: fossiilkütuste sõltuvusega. COP28 peab saatma selge sõnumi, et fossiilkütuste ajastul on võhm väljas – et selle lõpp on paratamatu. Me vajame veenvat pühendumist taastuvenergia kiirendamisele, fossiilkütustest loobumisele ja energiatõhususe suurendamisele, tagades samas õiglase üleminekuprotsessi.»
Tänavune juuli oli mõõtmisajaloo kõige kuumem kuu ning suure tõenäosusega kõige kuumem kuu viimase 120 000 aasta jooksul, ütlevad teadlased. Inimtekkeliste kliimamuutuste tekitatud surmavad kuumalained, põud, metsatulekahjud, tormid ja üleujutused röövivad üle maailma inimelusid ja elatusallikaid. Üleilmsed süsihappegaasi emissioonid, millest ligi 90% on pärit fossiilkütustest, tõusid aastail 2021–2022 rekordkõrgele.
«Valitsuste plaanid laiendada fossiilkütuste tootmist õõnestavad süsinikuneutraalsuse saavutamiseks vajalikku energiapööret, tekitavad majanduslikke riske ja seavad inimkonna tuleviku küsimuse alla,» ütles UNEPi tegevdirektor Inger Andersen. «Majanduste varustamine puhta ja tõhusa energiaga on ainus viis energiavaesuse lõpetamiseks ja emissioonide vähendamiseks ühteaegu.»
«Riigid peavad COP28 kliimakohtumisest alates koonduma plaani taha loobuda kivisöest, naftast ja gaasist juhitud ja õiglasel moel, et kergendada eesseisvaid raputusi ning toetada iga inimest siin planeedil,» lisas Andersen.
2023. aasta tootmislõhe raport kirjeldab 20 suure fossiilkütuseid tootva riigi profiile: Ameerika Ühendriigid, Araabia Ühendemiraadid, Austraalia, Brasiilia, Colombia, Hiina, India, Indoneesia, Kanada, Kasahstan, Katar, Kuveit, Lõuna-Aafrika Vabariik, Mehhiko, Nigeeria, Norra, Saksamaa, Saudi Araabia, Suurbritannia ja Venemaa. Ülevaated näitavad, et nende riikide valitsused pakuvad endiselt märkimisväärset poliitilist ja rahalist tuge fossiilkütuste tootmisele.