Mudel prognoosis, et karpide biomassi vähenedes 20% hukkub hinnanguliselt aastas lisaks tavapärasele veel 21 000 auli (seda võrreldes 2001. aasta arvukusega), karpide vähenemine 40% tähendab 48 000 linnu hukku ja vähenemine 50% 73 000 auli hukku. Seega on toitainete hulgal äärmiselt oluline mõju rannikul toituvate merelindude arvukusele.
Liivi lahe vesi on muutunud puhtamaks. Uute puhastusmeetmete rakendamisel on oodata edasist toitainete vähenemist ja muutusi toiduahelas. Kuigi vee toitainete vähenemise mõju ei ole kõikjal Liivi lahes sama kiire ja ulatuslik, näitab mudel karpide arvukuse vähenemist ja olulist mõju mitmete merelindude arvukusele. Karpide taandumine ei ole ainus auli mõjutaja, sellele lisanduvad mitmed inimtekkelised tegurid (õlireostus, elupaikade hävimine) ja konkurents võõrliikidega.
Mudelitel on siiski piirangud. Näiteks ei arvestanud mudel lindude lahkumisega toidurohkematele aladele või auli võimega vajadusel ja võimalusel toituda kaladest. Seega võib hukkumismäära pidada konservatiivseks ja kehtivaks pelgalt Liivi lahes. Veelgi enam, pärast seda uuringut muutus Liivi lahe ökosüsteem oluliselt: kohe saabus kaks võõrliiki – ümarmudil ja rändkrabi –, kes suudavad ära süüa suurema koguse karpe kui veelinnud.
“Selle tagajärjel on Liivi lahes tekkinud piirkonnad, kus merekarpide arvukust kujundab pigem võõrliikide asustustihedus, mitte vee toitainete hulk. Merelinnule on see halb uudis: piirates eutrofeerumist, jääb merekarpe vähemaks, lisaks söövad võõrliigid sellest vähenenud hulgast suure osa ära ning lindudele ei jää suurt midagi järele. Vaatamata sellele, et toitainete vähendamine võib lindudele halvasti mõjuda, tuleks seda kindlasti teha, sest tingituna võõrliikidest oleks eutrofeerunud süsteem veelgi ebastabiilsem,” selgitab uuringu üks autoritest Jonne Kotta.
Mudelile tuginedes on teadlased skeptilised regulatsioonide (mille eesmärk on mere toitainete sisalduse vähendamine) ja seaduste (mille eesmärk on merepõhjas toituvate lindude arvukuse säilitamine) suhtes – need kaks on omavahel pigem vastuolus. Ökoloogilisest vaatepunktist on keeruline samaaegne puhtama mere ja senise liigirikkuse/liikide arvukuse säilitamine, sest need sõltuvad suuresti lokaalsetest oludest. Rannikumere toitainete hulga kahanedes nihkub tasakaalupunkt ja sellega koos nii liigirohkuse kui ka liikide arvukuse süsteem.