MARINA SEMTŠENKO
● Sündinud 8. mail 1982 Tallinnas
● 2000. aastal lõpetas Tallinna Laagna gümnaasiumi
● 2004. aastal lõpetas Tartu ülikooli (TÜ) bioloogina (cum laude) ja kaitses 2005. aastal samas teadusmagistri väitekirja taimeökoloogia ja ökofüsioloogia erialal
● 2005–2007 külalisdoktorant Sussexi ülikoolis
● 2008. aastal kaitses TÜ-s doktoritöö «Plant root behaviour: responses to neighbours and physical obstructions» («Taimejuurte käitumine: reaktsioonid naabertaimedele ja füüsilistele takistustele»)
● 2008. aastast TÜ ökoloogia ja maateaduste instituudi taimeökoloogia teadur
● 2015–2019 Manchesteri ülikooli teadur, seejärel kuni aastani 2022 samas lektor
● 2021–2022 TÜ ökoloogia ja maateaduste instituudi taimeökoloogia kaasprofessor
● Alates 1. septembrist 2022 samas evolutsioonilise taimeökoloogia professor
● 2020. aastal pälvis Marie Skłodowska-Curie individuaalgrandi ja 2022. aastal Euroopa teadusnõukogu grandi «Evolutsioonilised muutused taimede ja mulla vahelistes interaktsioonides maakasutuse muutudes: tagajärjed mulla funktsioneerimisele ja põuakindlusele»
Kas kliimamuutuste mõjusid on sinu uuritavatel rohumaadel juba näha?
Tavaliselt räägitakse kliimamuutuste kontekstis globaalsest soojenemisest, aga keskmise temperatuuri tõusuga käivad kaasas veel teised muutused, millel on taimestikule palju otsesem mõju. Ebatavaliste ilmastikuolude, põudade ja pikkade vihmaperioodide mõju taimestikule näeb palju kiiremini kui keskmise temperatuuri tõusu. Kindlasti märkasid inimesed neid mõjusid selle aasta kevadel.
Meil oli põud, aga ka hilised öökülmad. Mina ei ole kunagi varem Eestis selliseid mõjusid näinud. Üks asi on aiataimed, aga kõvasti said pihta ka taimed, mis on meil looduses alati kasvanud. Näiteks nurmenukud, mis on ühed varased õitsejad. Nägin esimest korda olukorda, kus tervel niidul olid kõik nurmenukuõied ära külmunud. Liigile tähendab see seda, et sel aastal neil polegi ühtegi seemet, mitte ühtegi järglast.