E, 25.09.2023

Inimene nakatus golfiklubis ajusid sööva amööbiga ja suri

teadus.postimees.ee
Facebook
Comments
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Pexels

Hiljuti põhjustas aju sööv amööb USA Arkansas’ osariigis inimese surma, teatasid kohalikud terviseametnikud eelmisel nädalal. Tundmatu ohver näib olevat saanud uskumatult haruldase, kuid sageli surmava nakkuse golfiklubi avalikust basseinist või purskkaevust, mis on tänaseks suletud.

Amööb nimega Naegleria fowleri elab mullas ja soojas magevees, kus ta tavaliselt toitub bakteritest. N. Fowleri allaneelamine inimesi tavaliselt haigeks ei tee, kuid kui see nina kaudu kehasse satub, võib see sealt edasi ajju rännata. Sinna jõudes võib see hakata toituma ajukoest ja põhjustada ulatuslikku ja eluohtlikku põletikku. Seda ajuinfektsiooni tuntakse nagleriaasina. Inimeselt inimesele see ei levi.

Naegleriaas on äärmiselt haruldane, USA-s on dokumenteeritud vaid umbes 150 juhtumit, keskmiselt 3 juhtumit aastas, vahendab Gizmodo. Kuid kui esinema hakkavad sümptomid, on see pea alati surmav. Alguses ilmnevad tugevad peavalud, palavik ja iiveldus, hiljem krambid, hallutsinatsioonid ja kooma. Infektsiooni ravitakse mitme erineva ravimi kombinatsiooniga.

Naegleria fowleri elutsükli etapid.
Naegleria fowleri elutsükli etapid. Foto: CDC, Avalik omand, Wikimedia Commons

Tavaliselt tekib naegleriaas inimestel, kes kas ujuvad looduslikes mageveekogudes või kasutavad sealset vett. Siiski võib amööb mõnikord elada ka basseinides või joogiveesüsteemides, eriti kui neid korralikult ei hooldata.

Suvel oli sarnane juhtum ka USAs Georgia osariigis. Eestis ei ole naegleriaasi esinenud.

Facebook
Comments
Tagasi üles