E, 25.09.2023

Suur geeniandmekogu paljastas koeratõugude mitmekesisuse

teadus.postimees.ee
Facebook
Comments
Erinevad koeratõud. Pilt on illustreeriv.
Erinevad koeratõud. Pilt on illustreeriv. Foto: Pexels

Rahvusvaheline teadlaste töörühm on kasutanud enneolematult suurt koerte DNA andmebaasi, et erapooletult uurida, kuidas meie karvased sõbrad on erinevateks tõugudeks arenenud. Värskelt teadusajakirjas Genome Biology avaldatud artiklis kirjeldavad teadlased, mida nad oma projekti Dog10K  raames on avastanud.

Koerte arenguloo tundmaõppimiseks järjendasid teadlased genoomid 2000 proovist 321 erinevat tõugu koertelt, metsikutelt koertelt, preeriakoertelt ja huntidelt ning võrdlesid neid proovidega saksa lambakoeralt nimega Miška.

Analüüsides enam kui 48 miljonit geneetilist teavet kandvat ühikut, avastasid teadlased, et igal tõukoeral oli umbes 3 miljonit DNA üksiknukleotiidsest muutusest põhjustatud polümorfismi (SNP). Need SNPd ehk nn snipid moodustavadki enamiku geneetilisest varieeruvusest – seda nii koerte kui ka näiteks inimeste vahel. Teadlased leidsid ka 26 000 «kustutatud» järjestust, mis olid küll saksa lambakoeras olemas, kuid võrreldud tõus puudusid. Teisalt veel ka 14 000 järjestust, mis olid võrreldud tõus, kuid mitte Miška DNAs.

Facebook
Comments
Tagasi üles