Saada vihje

NEW SCIENTIST Jalanõusid võidi kasutada juba 100 000 aastat tagasi

Kivistunud jalajäljed New Mexicos. Pilt on illustreeriv.
Kivistunud jalajäljed New Mexicos. Pilt on illustreeriv. Foto: Handout / National Park Service and Bournemouth University / AFP

Võimalik, et inimesed on kandnud jalatseid üle 100 000 aasta ning ka teistel inimlastel, nagu neandertallastel, võisid olla jalanõud. See väide tugineb Lõuna-Aafrikast leitud ebatavaliselt hästi säilinud jalajälgede leiule, mis võisid olla sinna jäetud inimeste poolt, kes kandsid sandaale.

«Me ei väida, et meil on selle kohta kinnitav tõendusmaterjal,» ütleb Lõuna-Aafrikas Gqeberhas asuva Nelson Mandela ülikooli teadlane Charles Helm. Selle asemel soovib Helm koos kolleegidega välja mõelda, kuidas usaldusväärselt eristada jalanõude ja palja jalaga jäetud jälgi.

Helmi töörühm uuris kolme kohta Lõuna-Aafrika lõunarannikul, kus paistavad olevat säilinud jalajäljed. Üks koht asub Garden Route’i rahvuspargis Kleinkrantzis. Helmi töörühm leidis 55 cm laiuse kiviplaadi, millel on vähemalt kaks hästi säilinud jalajälge ja kaks muud moodustist, mis võivad samuti olla jäljed.

Kommentaarid
Tagasi üles