Teine variant: vaata õigesse kohta.
Nagu öeldud, sõltub võrkkestal tekkiva laigu suurus sellest, kas valgusallikas on teravalt fookuses või ei ole.
Millal see aga on teravalt fookuses? Siis, kui see inimene, keda pildistatakse, vaatab täpselt välklambi kaugusele.
Näiteks kui ma pildistan inimest, kes vaatab täpselt mulle otsa, siis ta fokuseerib täpselt sama kaugele, kui see välklamp asub, ning silma võrkkestale tekib väga väikene kujutis. Siis on suurem tõenäosus, et punaseid silmi ei teki, sest hele laik võrkkestal on pisike ning juba võrdlemisi väikesest välklambi ja objektiivi vahekaugusest võib aidata, et objektiivi juurest vaadates võrkkesta hele laik enam läbi silmaläätse ei paista.
Kui pildistatav aga vaatab aparaadist ja välklambist kas lähemale või kaugemale, tekib silma võrkkestale suurem laik ning mida suurem see on, seda kergemini tekib ka punaste silmade efekt.
Kellel on öösel kõige hirmutavamad silmad?
Nagu oleme näinud, on kassidel toredalt kollased või mõne nurga alt rohekalt hiilgavad silmad. See, kas silmad on hiilates punased, kollased või rohelised, sõltub võrkkesta värvist.
Kassidel kipuvad silmad olema ühe nurga alt vaadates natukene üht ja teisalt teist värvi – harilikult sinakates või kollakates toonides.
Ükskord öösel sõitsin, pealamp peas, läbi rannakarjamaa, kus olid lambad. See oli omaette elamus: lammaste silmad olid kergelt lillakat värvi ja kuna nende silmad on suured ning asetsevad üksteisest suhteliselt kaugel (vähemalt võrreldes inimese või kassiga), siis oli kogu vaatepilt, kui kõik lambakarja lambad sind seiravad, üsna hirmuäratav.