Pilvede ja sauna ühine joon
Kui nüüd tulla tagasi pilvede ja nende kuju küsimuse juurde, siis, kui rõhk kerkib, langeb ta iga saja meetriga ühe kraadi võrra. Niiskuse hulk kerkides küll ei muutu, aga mängu tuleb selline asi, nagu kastepunkt.
Mis asi see on? Näiteks võtate mõne hea külma joogipudeli külmkapist ja tõstate tuppa, siis kattub see udukihiga – selle klaasi temperatuur on madalam kui kastepunkt. Kastepunkt ongi selline temperatuur, mille juures antud niiskusega õhust hakkab vesi välja kondenseeruma ja kus suhteline niiskus saab võrdseks saja protsendiga.
Õhk kerkib seal atmosfääris üles ja paisub. Kui temperatuur saab võrdseks kastepunktiga, siis vesi hakkab välja kondenseeruma ja see kondenseerub pisikestele tolmuteradele või mis iganes seal on, nii tekivad tillukesed udupilved ja see ongi see, mida me näeme.
Altpoolt on see pilv sile, sest õhk, mis kerkib, on suhteliselt hästi segunenud ja seal on igal pool enam-vähem sama niiskus. Temperatuur sõltub nüüd ainult kõrgusest – kui see kerkib mingile kõrgusele, on sellel mingi kindel temperatuur, ehk teisisõnu on kindel kõrgus, kuhu õhk peab kerkima, et temperatuur langeks allapoole kastepunkti, selleks et need piisakesed areneksid. Ja sellel kõrgusel ongi pilve alumine piir – ilus, nagu noaga lõigatud.
Kastepunkt puudutab ka saunateemasid. Näiteks see, millal inimene tunneb saunas palavust, ei sõltu ainult temperatuurist, vaid ka kastepunktist. Mida kõrgem on kastepunkt, seda subjektiivselt palavam tunne meil on – aga see on juba järgmine teema.
Pilvede ülemisel piiril on udupiisakesed, mis natuke kasvavad. Mida kõrgemale, seda suuremaks nad lähevad. Lähevad nad nii kõrgele, kui kõrgele turbulentne õhuvoolus neid kannab. Ühesõnaga, mis me pilve ülemisest osast näeme, on sellised õhukeerised – kui kõrgele need õhupiisku kannavad. Mida rohkem päike soojendab, seda kõrgemale need kerkivad, seda suuremad pilved tekivad.