:format(webp)/nginx/o/2023/08/15/15524564t1h4d92.jpg)
Vananemine on naiste jaoks üks suuremaid muresid, mida proovitakse ära hoida iga hinna eest. Noorena püsimiseks kasutatakse palju viise, kuid paraku ei saa me alati elu keerdkäikude vastu. Unusta noorendavad kehakreemid ja aeganõudvad protseduurid, sest probleemile on olemas palju lihtsam lahendus!
Laiaulatuslike molekulaarsete ja füüsiliste näitajate analüüsist selgub, et naised vananevad kiiremini 30. ja 50. eluaastate vahel. See võib olla tingitud hormonaalsetest muutustest, mis toimub paljudel naistel sünnituse või menopausi ajal.
Üha enam tunnistatakse, et vananemine ei kulge alati ühes tempos ning stress ja suitsetamine võivad seda kiirendada.
Teadlased on välja töötanud mitmeid viise vananemiskiiruse hindamiseks, sealhulgas rakkude telomeeride pikkuse mõõtmine, kus täpsemalt keskendutakse kromosoomide otsi kaitsvatele DNA tükkidele, näomõõtmete analüüs ja keskkonnast mõjutatavate geenide tunnuste vaatlemine DNA mudelil. Weiqi Zhangi, uuringu juhtivautori Pekingi genoomiainstituudist, sõnul võib nende meetmete täpsus olla piiratud, kui neid kasutatakse eraldiseisvana.
Nüüd on Zhang ja tema kolleegid siiani teinud kõige põhjalikuma uuringu naiste vananemisest, kombineerides omavahel erinevaid mõõtmisi.
On tõestatud, et hormoonravi võib leevendada hormoonide vähenemist organismis ja seetõttu aeglustada vananemist.
Teadlased valisid uuringus osalema 113 Hiina kagusosas Quzhoust pärit vabatahtlikku naist, vanusevahemikus 20–66 eluaastat ning kellel teadaolevalt ei olnud meditsiinilisi probleeme. Transsoolisi inimesi uuringusse ei kaasatud.
Selle käigus koguti vabatahtlikelt vere- ja uriinianalüüse, samuti väljaheiteproove. Lisaks pildistati osalejate nägusid, küsiti nende toitumise ja muude elustiilifaktorite kohta ning tehti üle 100 kliinilise mõõtmise, sealhulgas pikkus, kaal, vererõhk, kopsumaht, käe pigistamine ja ühel jalal seismine.
Seejärel analüüsiti osalejate geene ja valke, samuti nende telomeeride pikkust, näo mõõtmeid, soole mikroobide kooslust, hormoone, lipiide, immuunmarkereid ja muid näitajaid, et luua kokkuvõtlik vananemise protsess.
Analüüsi tulemused näitavad, et naised on bioloogiliselt kronoloogilisest vanusest nooremad, kui nende toitumine on tervislik ning sisaldab rohkelt puu- ja teravilju.
Samuti leiti, et 30. ja 50. eluaastate vahel toimub vananemine kõige kiiremini, sest selles vahemikus paljud naised sünnitavad või kogevad menopause, mis mõlemad on seotud hormonaalsete muutustega. «Need tulemused näitavad, et naiste vananemise kiirust kontrollib naistel hormoonide regulatsioonisüsteem,» sõnab Zhang.
Huvitaval kombel vananevad 45-aastased ja vanemad osalejad, kes kasutasid menopausi sümptomite leevendamiseks hormoonasendusravi, aeglasemalt, kui need, kes seda ei tee. Zhangi sõnul on see nii, sest hormoonasendusravi võib leevendada vereringes olevate hormoonide langust ja potentsiaalselt aeglustada vananemise kiirust.
Kuna uuring hõlmab suhteliselt väikest osalejate arvu, on vaja teha täiendavaid uuringuid nende tulemuste kinnitamiseks. Meeskond kavatseb nüüd sarnast uuringut teha ka meestega, et välja selgitada, millised on nende vananemismustrid.
Algselt populaarteaduslikus ajakirjas New Scientist ilmunud artikkel ilmub Postimehes väljaande loal. Inglise keelest tõlkis Jaana Otsa.