Tänavu Tallinna rohealadel eluvõimaluse saanud kirju lillemeri paneb ka agronoome – nagu Postimehe teadustoimetusega liike määranud Heidi Kollo – kindluse mõttes teatmeteoste järele haarama.
Euroopa rohelise pealinna tiitlit kandev Tallinna linn peatas avalikel rohealadel niitmise kevadisel põuaperioodil. Kui vihm naases, jätkati niitmisega osaliselt, kuid suurt osa meie pealinna haljasaladest katab tänaseni lopsakas, kohati põlvini ulatuv rohi. Eesti Põllumajandusuuringute Keskuses kvaliteedijuhina töötava Heidi Kollo sõnul oli põuaperioodil tehtud otsus igati asjakohane.
«Veiste südamerohi, harilik raudrohi, õitsemise lõpetanud ojamõõl, piimanõges, hunditubakas, kassitapp ja seatapp...» nimetab Kollo meie esimeses peatuspaigas, Masina tänaval. Seisame eramaal, mille omanikud pole niitmiseni tänavu jõudnud. Kollo kiire hinnangu kohaselt võib see mõne ruutmeetrine ala sisaldada enam kui 50 taimeliiki. «Siin näeb liike, mis linnapildis eriti tavapärased ei ole, nagu see, lillade õite ja punaste marjadega harilik maavits.» Kahtlustame, et hoovi loomise käigus veeti siia metsataimede seemneid sisaldavat mulda.
Kuigi niitmise peatamine on ühele rohelisele pealinnale igati sobilik otsus, tehti seda pigem põuaaegse kõrbestumise vältimise kui niitmata aladega kaasneva elurikkuse pärast. Tallinna abilinnapea Vladimir Sveti sõnul ei ole küsimus kaugeltki mustvalge: «Saan tallinlastelt pidevalt tagasisidet ning arvamusi on vastakaid. Ühed leiavad, et peabki niitmata jätma, teised aga soovivad näha igal pool siledat inglise muru.» Seega võib linna niitmiskorraldus tuleval aastal mosaiiksemaks muutuda – ideaalis leitakse nii loodusele kui ka inimestele sobiv lahendus.
Sveti sõnul tasub silmas pidada, et kõigile linna rohealadele ei saa ühtemoodi läheneda: erinevaid kohti kasutatakse erinevalt ning kindlasti on mõnes kohas niitmine rohkem põhjendatud.