«Probleemi allikas on hoolimatud kodanikud – majapidamised, kus «toodetakse» koeri ja need koerad siis maha jäetakse. Seda eriti maapiirkondades, kus koerad vabalt ringi uitavad,» ütles Skopjes asuva loomade heaolu keskuse direktor Radmila Pesevska. Tema organisatsioon on üks vähestest, mis on pühendunud hulkuvate koerte populatsiooni kontrolli all hoidmisele oma «püüa, steriliseeri, vaktsineeri, vabasta» programmi kaudu. Siiski tunnistab Pesevska, et nende edusammud on olnud piiratud, sest lahendused on võimalikud vaid valitsuse tõhusa toetusega. «Riik peab oma osa tegema,» ütles Pesevska AFP-le.
Aktivistid Põhja-Makedoonias on aastaid püüdnud veenda ametnikke, et võetaks vastu seadus, mis kehtestaks kõigile lemmikloomadele kohustusliku steriliseerimise. Seni on aktivistid võtnud nõuks probleemi etapiviisiliselt lahendada, sh viimastel aastatel Skopje piirkonnas 5000 hulkuvale koerale kodu otsides. «Püüame mõnele neist kodu leida, kuid kahjuks satuvad teised siiski maapiirkondadesse, mägedesse, kus nad elavad nagu metsikud loomad,» ütles loomaõiguste aktivist Emilija Gogova Skopjest.
Ekspertide sõnul on kasvav hulkuvate koerte populatsioon toonud kaasa mitu probleemi, sh koerte paaritumine huntidega, mille tulemusena sünnivad loomad, mis ka ohustatud hundipopulatsiooni «lahjendavad». Ekspertide hinnangul on kõik need probleemid süvenemas, mis survestavad ohustatud liike, nagu ilves, järjest rohkem. «Iga ohuga kriitiliselt ohustatud loomale, nagu ilves, tuleb tegeleda,» ütles Melovski AFP-le. «Sest iga oht viib selle looma ellujäämise tõenäosuse vähenemiseni.»