Teadlased leidsid, et esmaisad kaotasid pärast esimese lapse sündi keskmiselt 2 protsenti ajukoore mahust.
Kuigi ajumahu vähenemine võib tunduda halva asjana, viitab see tegelikult hoopis aju täiustumisele, mis muudab lapsega suhte loomise võimsamaks ja tõhusamaks.
«Lapsevanemaks saamine toob kaasa muutusi inimese elustiilis ja bioloogias,» ütles USC Dornsife'i kirja-, kunsti- ja teaduskolledži psühholoogiaprofessor ja uuringu vanemautor Darby Saxbe pressiteates. «See nõuab uusi oskusi, näiteks mitteverbaalset imikuga suhtlemist. Seega on iseenesestmõistetav, et isa aju muutub, kuid seda pole siiani veel tõestatud.»
Teadusajakirjas Cerebral Cortex avaldatud uuringus jälgisid teadlased Hispaanias ja Ameerikas meesterühma, kes pidid peagi isaks saama. Hispaanias tegid teadlased MRT uuringu 20 isale enne nende partnerite rasestumist ja seejärel kaks kuni kolm kuud pärast nende partnerite sünnitust. Ameerikas tehti MRT uuring 20 isale hetkel, kui nende partneritel oli raseduse kolmas trimester (umbes 30 nädalat) ja seejärel seitse kuni üheksa kuud pärast lapse sündi. Katse kontrolliks tegid teadlased MRT uuringu ka 17 meessoost vabatahtlikule, kellel ei olnud lapsi.
Teadlased tuvastasid, et kõige olulisemad muutused nii Hispaania kui ka Ameerika isade puhul toimusid ajukoores – aju väliskihis, mis on seotud tähelepanu, planeerimise ja täidesaatva toimimisega. Isade MRT uuringu tulemused enne beebide sündi ja hiljem näitasid muutusi ajukoore osades, millel on roll visuaalse teabe töötlemisel, ja piirkondades, mis on osa aju vaikerežiimi tugivõrgustikust, mis arvatakse olevat seotud empaatia arendamisega – võimega arvestada teiste inimeste mõtteid ja tundeid.