10. veebruaril 2009 toimus Siberi kohal kosmoses katastroof. Vene satelliit põrkas kokku sidesatelliitiga Iridium 33. Mõlemad kosmoselaevad purunesid sõna otseses mõttes tuhandeks tükiks ja tekitasid orbiidile juurde enam kui 1800 prahitükki, mis jäid tiirlema ümber maakera.
Ükski teine kosmoseaparaat (või inimene) kannatada ei saanud, kuid paljudele kosmoseinseneridele oli see sündmus märk tulevastest suurtest probleemidest, kirjutatakse ülikooli pressiteates. Kosmoses võivad sellised kokkupõrked vallandada laviini, kui prügi hakkab aina uusi osakesi tekitama.
NASA hinnangul tiirleb kosmoses praegu umbes 23 000 tennisepalli suurust või suuremat prahitükki. See tähendab, et iga aastaga muutub tõenäolisemaks järjekordne kokkupõrge, nagu see, mis hävitas Iridium 33 satelliidi, ainult siis võib tükkide hulk olla palju hullem.
«Kosmoseprügi probleem seisneb selles, et kui toimub kokkupõrge, tekitatakse veel rohkem kosmoseprahti,» ütles Colorado Boulderi ülikooli kosmosetehnikateaduste doktorant Julian Hammerl, «on aina suurem tõenäosus, et põhjustatakse uus kokkupõrge, mis tekitab veelgi rohkem prahti ning tekib kaskaadiefekt.»
Hammerlil ja professor Hanspeter Schaubi juhitud meeskonnal on plaan need prügipilved Maa kohal enne nende kuhjumist hajutada. Teadlased kasutavad ühte ulmekirjanduse vanimat relva: laserit, mida näiteks Starship Enterprise tarvitab «Star Trekis» asteroidide ohutuks teelt eemaldamiseks.
Mitte nii kauges tulevikus võibki väikeste kosmoselaevade parv tiirelda ümber Maa, kohtudes geosünkroonsel orbiidil ümber planeedi kulgevate metallitükkidega. Elektronkiirtega tõugatakse praht sujuvalt ohutusse kohta, ilma et peaks nendega kokku puutuma.