T, 3.10.2023

Pakendijäätmete tekkekoguse alusel on Eesti Euroopa Liidu riikide hulgas neljandal kohal

Facebook
Comments 1
Ostukäru plasttoodetega.
Ostukäru plasttoodetega. Foto: Tairo Lutter

5. juunil tähistatakse kogu maailmas keskkonnapäeva. 2023. aastal keskendub ülemaailmne keskkonnapäev plastireostuse kriisi lahendustele. Ülemaailmset keskkonnapäeva korraldatakse ÜRO keskkonnaprogrammi eestvedamisel alates 1974. aastast igal aastal ja see on suurim üleilmsete keskkonnaküsimuste teavitusplatvorm. Plastireostusest kirjutab tänases statistikablogis statistikaameti juhtivanalüütik Kaia Oras.

Eelmise sajandi 50. aastatel oli plasti tulek progressi märk. Praegu on aga paljudel tunne, et plast võtab võimust. Maailmas toodetakse igal aastal üle 400 miljoni tonni plasti, millest suur osa on mõeldud ainult ühekordseks kasutamiseks. Nii on proportsionaalselt kasvanud ka plastjäätmete teke.

Ringlusse võetakse samas vähem kui 10 protsenti tekkinud plastjäätmetest. Kasutuselt kõrvaldatud või põletatud ühekordselt kasutatav plast kaob meie silme alt, kuid jätkab oma ringkäiku looduses, kahjustades sealjuures inimeste tervist ja bioloogilist mitmekesisust ning saastades ökosüsteeme. Mikroplast – pisikesed plastosakesed – leiavad tee toitu, vette ja õhku. Ladestunud ja ladestatud plast on aga isegi muutumas uueks osaks Maa fossiilsetest ladestustest.

Milline on olukord plastjäätmete tekke ja ringlussevõtuga Eestis ja Euroopas?

Foto: Statistikaamet

Plastpakendijäätmete tekkekoguse alusel on Eesti 40,3 kiloga ühe elaniku kohta Euroopa Liidu riikide hulgas neljandal kohal Iirimaa (61,2 kilo elaniku kohta), Ungari (47,5 kilo elaniku kohta) ja Portugali (40,3 kilo elaniku kohta) järel. Horvaatia on väikseim plastpakendite tekitaja, 16,3 kilo elaniku kohta.

Kõrvuti plastpakendijäätmete tekkimisega on kasvanud ka nende ringlussevõtt Eestis. Kui 2004. aastal võeti elaniku kohta ringlusse 2,6 kilo plastpakendijäätmeid, siis 2020. aastal juba 16,4 kilo.

Euroopa pakendi- ja pakendijäätmete direktiiv seab sihiks aastaks 2030 ringlusse võtta 55% pakendijäätmetes sisalduvast plastist. Kui kaugel oleme sellest sihtmärgist praegu?

Blogi jätkub statistikaameti kodulehel.

Facebook
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles